Racing Results

Friday 9th May 2014 : May Racenight

The Ascot Racecourse Handicap Stakes
The Handicap Stakes

Sunday 30th March 2014 : Country Fair Raceday

12:00pm
The Countryside Alliance Race for Repeal Charity Flat Race

Race Results

The Colts & Fillies Club Maiden Hurdle Race
Sunday 30 March - 2.00 pm
Distance: 2m 3f 110yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Simply A Legend 14/1 Wayne Hutchinson Mrs Peter Prowting
Alan King
2nd Shelford (IRE) 10/1 Harry Skelton Mr Carl Hodgson
Dan Skelton
3rd Gassin Golf 2/1f Jamie Moore Mr Will Roseff
Richard Lee
4th Milord (GER) 8/1 Sam Twiston-Davies Kim Bailey Racing Partnership VII
Kim Bailey
2:00pm
The Colts & Fillies Club Maiden Hurdle (Class 4)
2:30pm
The A.P. Security Novices' Steeple Chase (Class 3)
3:00pm
The A.P. Security Juvenile Handicap Hurdle Race (0-135) (Class 3)
3:35pm
The Ascot Novices' Handicap Steeple Chase (Class 2)
4:10pm
The Iron Stand Veterans' Handicap Steeple Chase (0-150) (Class 2)
4:45pm
The Ascot Conditional Jockeys' Handicap Hurdle (0-135) (Class 3)
5:15pm
The Fleming Family & Partners Open Hunters' Chase (Class 5)

Saturday 15th February 2014 : Ascot Chase Day

1:30pm
The Neptune Investment Management Novices' Hurdle Race (Class 2)
2:05pm
The RSA Trial Novices' Steeple Chase (Registered as The Reynoldstown Novices' Steeple Chase) (Class 1) (Grade 2)
2:40pm
The Weatherbys Hamilton Insurance Steeple Chase (A Limited Handicap) (Class 1) (Listed Race)
3:15pm
The Great British Drama Handicap Hurdle Race (Class 2)
3:50pm
The Betfair Ascot Chase (Class 1) (Grade 1)
4:20pm
The Ascot Sponsors’ Club ‘National Hunt’ Novices’ Hurdle Race (Class 2)
4:50pm
The Millgate Standard Open National Hunt Flat Race (Class 4)

Saturday 21st December 2013 : Christmas Meeting - Family Day

12:45pm
The Foundation Developments Novices' Handicap Hurdle (Class 4)
1:15pm
The David Johnson Memorial Shawbrook Graduation Steeple Chase (Class 2)
1:50pm
The BGC Partners Handicap Steeple Chase (Class 3)
2:25pm
The Wessex Youth Trust Long Walk Hurdle (Class 1) (Grade 1)
3:00pm
The Mappin & Webb Silver Cup Handicap Steeple Chase (Class 1) (Listed)
3:35pm
The Ladbroke (A Handicap Hurdle) (Class 1) (Grade 3)

Friday 20th December 2013 : December Friday

1:00pm
The Iron Stand 'National Hunt' Maiden Hurdle (Class 3)
1:30pm
The Shooting Star Chase Novices' Limited Handicap Steeple Chase (Class 3)
2:00pm
The MITIE Kennel Gate Novices' Hurdle (Class 1) (Grade 2)
2:35pm
The Betfred Novices' Steeple Chase (Class 1) (Grade 2)
3:10pm
The Barclays Handicap Hurdle (Class 3)
3:40pm
The RARC 15th Year Celebration Championship Standard Open National Hunt Flat Race (Class 1) (Listed Race)

Saturday 23rd November 2013 : November Meeting & Christmas Shopping

12:25pm
The Playboy Club London Novices' Hurdle Race (Class 2)
1:00pm
The BAM Construct UK Novices' Limited Handicap Steeple Chase (0-125) (Class 3)
1:30pm
The Trisoft Mares' Handicap Hurdle (0-125) (Class 3)
2:05pm
The Amlin 1965 Steeple Chase (Class 1) (Grade 2)
2:40pm
The Coral Hurdle (Registered as the Ascot Hurdle) (Class 1) (Grade 2)
3:15pm
The Carey Group Handicap Steeple Chase (Class 2)
3:50pm
The Harriet Roberts Memorial Standard Open National Hunt Flat Race (Class 5)

Friday 22nd November 2013 : November Meeting & Christmas Shopping

1:00pm
The Geotech Solutions 'National Hunt' Maiden Hurdle Race (Class 3)
1:30pm
The David & Toni Eyles Beginners' Steeple Chase (Class 3)
2:05pm
The Robert Giles Agencies Introductory Hurdle (Class 3)
2:40pm
The Winkworth Handicap Steeple Chase (0-135) (Class 3)
3:15pm
The Brown Advisory Handicap Steeple Chase (0-135) (Class 3)
3:50pm
The Canaccord Genuity Handicap Hurdle (0-145) (Class 2)

Saturday 2nd November 2013 : United House Group Day and Firework Spectacular

1:00pm
The Gardiner & Theobald Novices’ Handicap Hurdle

Race Results





Race Result

The Gardiner & Theobald Novices' Handicap Hurdle Race

Saturday 2 November - 1.00 pm
Distance: 2m 3f 110yrds
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Willow's Saviour 9/1 Harry Skelton Triple F Partnership
Dan Skelton
2nd Coup de Grace (IRE) 14/1 Joshua Moore Mr Hugh J. F. Lang
Pat Phelan
3rd Letemgo (IRE) 6/1f David England Mr Anthony Ward-Thomas
Giles Smyly
4th Sedgemoor Express (IRE) 9/1 Mark Quinlan Pearce Bros 2
Nigel Hawke


1:35pm
The Ascot Underwriting Novices’ Limited Handicap Steeple Chase

Race Results





Race Result

The Ascot Underwriting Novices' Limited Handicap Steeple Chase

Saturday 2 November - 1.35 pm
Distance: 2m 3f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Ivor's King (IRE) 5/1 Joe Tizzard Mr W. I. M. Perry
Colin Tizzard
2nd Up To Something (FR) 5/2f Noel Fehily Mr E. M. G. Roberts
Charlie Longsdon
3rd Persian Snow (IRE) 7/1 Richard Johnson Mr D. R. Peppiatt
Philip Hobbs
4th Lyvius 5/2f Barry Geraghty Mr Trevor Hemmings
Nicky Henderson


2:10pm
The Byrne Group Handicap Steeple Chase

Race Results





Race Result

The Byrne Group Handicap Steeple Chase (LISTED RACE)

Saturday 2 November - 2.10 pm
Distance: 2m 1f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Drumshambo (USA) 16/1 Aidan Coleman The Grouse Partnership
Venetia Williams
2nd Lancetto (FR) 20/1 Paul Moloney Mr R. J. Gambarini
Evan Williams
3rd Greywell Boy 7/1 David Bass Chasing Gold Racing Club
Nick Williams
4th Filbert (IRE) 9/1 Richard Johnson R Triple H
Philip Hobbs


2:45pm
The William Hill Handicap Hurdle

Race Results





Race Result

The William Hill Handicap Hurdle Race (LISTED RACE)

Saturday 2 November - 2.45 pm
Distance: 2m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Pine Creek 11/2 Denis O'Regan Bloomfields
John Ferguson
2nd Chris Pea Green 8/1 Joshua Moore C Green & Galloping On The South Downs
Gary Moore
3rd Dildar (IRE) 8/1 Harry Derham Mrs Johnny de la Hey
Paul Nicholls
4th Dunraven Storm (IRE) 14/1 Richard Johnson Mrs Karola Vann
Philip Hobbs


3:20pm
The United House Gold Cup Steeple Chase

Race Results





Race Result

The United House Gold Cup Handicap Steeple Chase (GRADE 3)

Saturday 2 November - 3.20 pm
Distance: 3m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Houblon des Obeaux (FR) 12/1 Aidan Coleman Mrs Julian Blackwell
Venetia Williams
2nd Merry King (IRE) 8/1 Richie McLernon Mr F. Gillespie
Jonjo O'Neill
3rd Triolo d'Alene (FR) 7/1 Barry Geraghty Mr & Mrs Sandy Orr
Nicky Henderson
4th Roberto Goldback (IRE) 14/1 Nico de Boinville Mr S. Munir
Nicky Henderson


3:50pm
The GL events Owen Brown Novices’ Hurdle Race

Race Results





Race Result

The Gl Events Owen Brown Novices' Hurdle Race

Saturday 2 November - 3.50 pm
Distance: 2m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Zamdy Man 7/4f Aidan Coleman Mr Muhammad Nadeem Khan
Venetia Williams
2nd Beachfire 15/8 Denis O'Regan Bloomfields
John Ferguson
3rd No No Mac (IRE) 3/1 Noel Fehily R. Jenner & J. Green
Charlie Longsdon
4th Couldhavehaditall (IRE) 11/1 Tom O'Brien Mr D. Allen
Paul Webber


4:20pm
The Children’s Trust Standard Open National Hunt Flat Race

Race Results





Race Result

The Children's Trust Standard Open National Hunt Flat Race

Saturday 2 November - 4.20 pm
Distance: 2m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Pleasant Company (IRE) 11/4f Tom Scudamore Mr Malcolm C. Denmark
David Pipe
2nd Rhapando 16/1 Denis O'Regan Mr D. Allen
Paul Webber
3rd Ebony Empress (IRE) 50/1 Michael Byrne Wincanton Race Club
Neil Mulholland
4th Robinsfirth (IRE) 8/1 Joe Tizzard Christine Knowles & Wendy Carter
Colin Tizzard


Saturday 19th October 2013 : QIPCO British Champions Day

1:45pm
The QIPCO British Champions Long Distance Cup

Race Results





Race Result

The Qipco British Champions Long Distance Cup (GROUP 3)

Saturday 19 October - 1.45 pm
Distance: 2m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Royal Diamond (IRE) 20/1 Johnny Murtagh Mr Andrew Tinkler
J. P. Murtagh
2nd Harris Tweed 8/1 George Baker Mr B. Haggas
William Haggas
3rd Eye of The Storm (IRE) 13/2 W. J. Lee Mr M. Tabor, D. Smith & Mrs John Magnier
Aidan O'Brien
4th Pale Mimosa (IRE) 14/1 Pat Smullen Dr R. Lambe
D. K. Weld


Pages