Racing Results

Saturday 18th June 2016 : Royal Ascot

2:30pm
The Chesham Stakes (Listed)

Race Results



The Chesham Stakes (LISTED RACE)
Saturday 18 June - 2.30 pm
Distance: 7f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Churchill (IRE) 8/11f Ryan Moore Mr M. Tabor, D. Smith & Mrs John Magnier
Aidan O'Brien
2nd Isomer (USA) 25/1 Jamie Spencer Mrs Fitri Hay
Andrew Balding
3rd Cunco (IRE) 7/2 Robert Havlin Don Alberto Stable
John Gosden
4th Mr Scaramanga 50/1 Pat Dobbs Chelsea Thoroughbreds - Golden Gun
Richard Hannon
3:05pm
The Wolferton Rated Stakes (Listed)

Race Results



The Wolferton Handicap Stakes (LISTED RACE)
Saturday 18 June - 3.05 pm
Distance: 1m 2f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Sir Isaac Newton 7/1 Ryan Moore Mr D. Smith, Mrs J. Magnier, Mr M. Tabor
Aidan O'Brien
2nd Second Wave (IRE) 20/1 Adam Kirby Godolphin
Charlie Appleby
3rd Revolutionist (IRE) 9/1 James McDonald Sheikh Hamdan Bin Mohammed Al Maktoum
Mark Johnston
4th Arthenus 12/1 Frederik Tylicki A. Coombs & J. W. Rowley
James Fanshawe
3:40pm
The Hardwicke Stakes (Group 2)

Race Results



The Hardwicke Stakes (GROUP 2)
Saturday 18 June - 3.40 pm
Distance: 1m 4f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Dartmouth 10/1 Olivier Peslier The Queen
Sir Michael Stoute
2nd Highland Reel (IRE) 6/1 Seamie Heffernan Mr D. Smith, Mrs J. Magnier, Mr M. Tabor
Aidan O'Brien
3rd Almodovar (IRE) 9/1 George Baker Mr B. E. Nielsen
David Lanigan
4th Mount Logan (IRE) 16/1 Andrea Atzeni Sheikh Mohammed Obaid Al Maktoum
Roger Varian
4:20pm
The Diamond Jubilee Stakes (Group 1)

Race Results



The Diamond Jubilee Stakes (British Champions Series & Global Sprint Challenge) (GROUP 1)
Saturday 18 June - 4.20 pm
Distance: 6f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Twilight Son 7/2 Ryan Moore Mr Godfrey Wilson & Cheveley Park Stud
Henry Candy
2nd Gold-Fun (IRE) 7/1 C. Soumillon Mr Sutong Pan
Richard Gibson
3rd Signs of Blessing (IRE) 25/1 Olivier Peslier I.Corbani/Pandora Racing/A.Mouknass
Francois Rohaut
4th Magical Memory (IRE) 3/1f Frankie Dettori Kennet Valley Thoroughbreds I
Charles Hills
5:00pm
The Wokingham Stakes (Heritage Handicap)

Race Results



The Wokingham Stakes (HERITAGE HANDICAP)
Saturday 18 June - 5.00 pm
Distance: 6f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Outback Traveller (IRE) 10/1 Martin Harley Lordship Stud & Mrs J Morley
Robert Cowell
2nd Brando 7/1f Tom Eaves Mrs Angie Bailey
Kevin Ryan
3rd Glen Moss (IRE) 25/1 Phillip Makin Mr Ritchie Fiddes
Michael Dods
4th Absolutely So (IRE) 25/1 Oisin Murphy The George Smith Family Partnership
Andrew Balding
5:35pm
The Queen Alexandra Stakes (Conditions)

Race Results



The Queen Alexandra Stakes (CONDITIONS RACE)
Saturday 18 June - 5.35 pm
Distance: 2m 5f 159yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Commissioned (IRE) 12/1 Adam Kirby Nick Bradley Racing Nineteen Partnership
Gordon Elliott
2nd Cayirli (FR) 40/1 Timmy Murphy Mr Stephen Tucker
Seamus Durack
3rd Clondaw Warrior (IRE) 7/2f Ryan Moore Act D Wagg Syndicate
W. P. Mullins
4th Oriental Fox (GER) 7/2f Joe Fanning Mr Markus Graff
Mark Johnston

Friday 17th June 2016 : Royal Ascot

2:30pm
The Albany Stakes (Group 3)

Race Results



The Albany Stakes (GROUP 3)
Friday 17 June - 2.30 pm
Distance: 6f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Brave Anna (USA) 16/1 Seamie Heffernan Mrs E. M. Stockwell
Aidan O'Brien
2nd Bletchley 16/1 Oisin Murphy Qatar Racing Limited
Ralph Beckett
3rd Queen Kindly 13/2 Jamie Spencer Mr Jaber Abdullah
Richard Fahey
4th Create A Dream (USA) 11/2 Frankie Dettori St. Elias Stables LLC
Wesley A. Ward
3:05pm
The King Edward VII Stakes (Group 2)

Race Results



The King Edward Vii Stakes (GROUP 2)
Friday 17 June - 3.05 pm
Distance: 1m 4f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Across The Stars (IRE) 7/1 Frankie Dettori Mr Saeed Suhail
Sir Michael Stoute
2nd Beacon Rock (IRE) 7/2f Ryan Moore Mr D. Smith, Mrs J. Magnier, Mr M. Tabor
Aidan O'Brien
3rd Muntahaa (IRE) 10/1 Paul Hanagan Mr Hamdan Al Maktoum
John Gosden
4th Housesofparliament (IRE) 16/1 Seamie Heffernan Mr D. Smith, Mrs J. Magnier, Mr M. Tabor
Aidan O'Brien
3:40pm
The Commonwealth Cup (Group 1)

Race Results



The Commonwealth Cup (GROUP 1)
Friday 17 June - 3.40 pm
Distance: 6f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Quiet Reflection 7/4f Dougie Costello Ontoawinner, Strecker & Burke
K. R. Burke
2nd Kachy 14/1 Richard Kingscote Jones Lowe Mound Trowbridge
Tom Dascombe
3rd Washington DC (IRE) 8/1 Ryan Moore Mrs John Magnier,Mr M.Tabor & Mr D.Smith
Aidan O'Brien
4th La Rioja 11/1 Oisin Murphy Qatar Racing Limited
Henry Candy
4:20pm
The Coronation Stakes (Group 1)

Race Results



The Coronation Stakes (British Champions Series) (GROUP 1)
Friday 17 June - 4.20 pm
Distance: 1m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Qemah (IRE) 6/1 Gregory Benoist Al Shaqab Racing
Jean Claude Rouget
2nd Nemoralia (USA) 4/1 Olivier Peslier Mr T Allan, Mr J Lovat & Mr C Pigram
Jeremy Noseda
3rd Alice Springs (IRE) 8/1 Ryan Moore Mrs John Magnier,Mr M.Tabor & Mr D.Smith
Aidan O'Brien
4th Now Or Never (IRE) 16/1 Kieren Fallon Qatar Racing Limited
M. D. O'Callaghan
5:00pm
The Duke of Edinburgh Stakes (Handicap)

Race Results



The Duke Of Edinburgh Stakes (HANDICAP)
Friday 17 June - 5.00 pm
Distance: 1m 4f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Kinema (IRE) 8/1 F. M. Berry The Ashes
Ralph Beckett
2nd Elite Army 9/2f James Doyle Godolphin
Saeed bin Suroor
3rd Kings Fete 13/2 Ryan Moore Mr K. Abdullah
Sir Michael Stoute
4th First Sitting 14/1 George Baker Bringloe & Clarke
Chris Wall
5:35pm
The Queen’s Vase (Listed)

Race Results



The Queen's Vase (LISTED RACE)
Friday 17 June - 5.35 pm
Distance: 2m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Sword Fighter (IRE) 33/1 Colm O'Donoghue Mr M. Tabor, D. Smith & Mrs John Magnier
Aidan O'Brien
2nd Harbour Law 8/1 George Baker Mrs Jackie Cornwell
Laura Mongan
3rd Twilight Payment (IRE) 20/1 Kevin Manning Godolphin
J. S. Bolger
4th Landofhopeandglory (IRE) 10/3f Ryan Moore Mrs John Magnier,Mr M.Tabor & Mr D.Smith
Aidan O'Brien

Thursday 16th June 2016 : Royal Ascot

2:30pm
The Norfolk Stakes (Group 2)

Race Results



The Norfolk Stakes (GROUP 2)
Thursday 16 June - 2.30 pm
Distance: 5f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Prince of Lir (IRE) 8/1 Luke Morris The Cool Silk Partnership
Robert Cowell
2nd The Last Lion (IRE) 20/1 Joe Fanning John Brown & Megan Dennis
Mark Johnston
3rd Silver Line (IRE) 7/2 James Doyle Godolphin
Saeed bin Suroor
4th Peace Envoy (FR) 9/2 Ryan Moore Mrs John Magnier,Mr M.Tabor & Mr D.Smith
Aidan O'Brien
3:05pm
The Tercentenary Stakes (Group 3)

Race Results



The Tercentenary Stakes (Formerly The Hampton Court Stakes) (GROUP 3)
Thursday 16 June - 3.05 pm
Distance: 1m 2f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Hawkbill (USA) 11/2 William Buick Godolphin
Charlie Appleby
2nd Prize Money 4/1f James Doyle Godolphin
Saeed bin Suroor
3rd Long Island Sound (USA) 9/2 Ryan Moore D Smith/Mrs Magnier/M Tabor/Joseph Allen
Aidan O'Brien
4th Steel of Madrid (IRE) 12/1 Pat Dobbs Mr Michael Pescod
Richard Hannon
3:40pm
The Ribblesdale Stakes (Group 2)

Race Results



The Ribblesdale Stakes (GROUP 2)
Thursday 16 June - 3.40 pm
Distance: 1m 4f
Soft
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Even Song (IRE) 15/8f Ryan Moore Mrs John Magnier
Aidan O'Brien
2nd Ajman Princess (IRE) 33/1 Andrea Atzeni Sheikh Mohammed Obaid Al Maktoum
Roger Varian
3rd The Black Princess (FR) 8/1 William Buick Mr R. J. H. Geffen
John Gosden
4th Queen's Trust 12/1 Olivier Peslier Cheveley Park Stud
Sir Michael Stoute
4:20pm
The Gold Cup (Group 1)

Race Results



The Gold Cup In Honour Of The Queen's 90th Birthday (British Champions Series) (GROUP 1)
Thursday 16 June - 4.20 pm
Distance: 2m 4f
Soft
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Order of St George (IRE) 10/11f Ryan Moore L.Williams,MrsJ.Magnier,M.Tabor,D.Smith
Aidan O'Brien
2nd Mizzou (IRE) 10/1 Andrea Atzeni Mr Jon S. Kelly
Luca Cumani
3rd Sheikhzayedroad 40/1 Martin Harley Mr Mohammed Jaber
David Simcock
4th Mille Et Mille 33/1 Thierry Thulliez Mr Nicolas Saltiel
C & Y Lerner
5:00pm
The Britannia Stakes (Heritage Handicap)

Race Results



The Britannia Stakes (HERITAGE HANDICAP)
Thursday 16 June - 5.00 pm
Distance: 1m
Soft
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Defrocked (IRE) 13/2 Jamie Spencer Michael Buckley & Michael Watt
Jamie Osborne
2nd Abe Lincoln (USA) 20/1 Jim Crowley Mrs Susan Roy
Jeremy Noseda
3rd Chief Whip (USA) 12/1 Sean Levey Mrs J Magnier, Mr M Tabor & Mr D Smith
Richard Hannon
4th Arcanada (IRE) 66/1 Martin Harley The Arcanada Partnership
Tom Dascombe
5:35pm
The King George V Stakes (Handicap)

Race Results



The King George V Stakes (HANDICAP)
Thursday 16 June - 5.35 pm
Distance: 1m 4f
Soft
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Primitivo 13/2 William Twiston-Davies N Farrell, L Field, T Mellor & B Cognet
Alan King
2nd Platitude 12/1 Ryan Moore Mr K. Abdullah
Sir Michael Stoute
3rd Harrison 8/1 Silvestre De Sousa Mr T. P. Radford
Mick Channon
4th The Major General (IRE) 14/1 Donnacha O'Brien Magnier/Tabor/Smith/Jooste/Kantor
Aidan O'Brien

Wednesday 15th June 2016 : Royal Ascot

2:30pm
The Jersey Stakes (Group 3)

Race Results



The Jersey Stakes (GROUP 3)
Wednesday 15 June - 2.30 pm
Distance: 7f
Soft
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Ribchester (IRE) 7/1 William Buick Godolphin
Richard Fahey
2nd Thikriyaat (IRE) 8/1 Paul Hanagan Mr Hamdan Al Maktoum
Sir Michael Stoute
3rd Forge 12/1 Ryan Moore Mr K. Abdullah
Sir Michael Stoute
4th Ibn Malik (IRE) 8/1 James McDonald Mr Hamdan Al Maktoum
Charles Hills
3:05pm
The Queen Mary Stakes (Group 2)

Race Results



The Queen Mary Stakes (GROUP 2)
Wednesday 15 June - 3.05 pm
Distance: 5f
Soft
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Lady Aurelia (USA) 2/1f Frankie Dettori Stonestreet Stables/G Bolton/P Leidel
Wesley A. Ward
2nd Al Johrah 9/2 Gregory Benoist Al Shaqab Racing
Henri Francois Devin
3rd Clem Fandango (FR) 16/1 Phillip Makin Middleham Park Racing LXXV
Keith Dalgleish
4th Kocollada (IRE) 16/1 Jamie Spencer Sheikh Rashid Dalmook Al Maktoum
Richard Fahey
3:40pm
The Duke of Cambridge Stakes (Group 2)

Race Results



The Duke Of Cambridge Stakes (GROUP 2)
Wednesday 15 June - 3.40 pm
Distance: 1m
Soft
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Usherette (IRE) 9/4f Mickael Barzalona Godolphin S.N.C.
A. Fabre
2nd Furia Cruzada (CHI) 20/1 Pat Smullen Mr F. Fantini
John Gosden
3rd Always Smile (IRE) 9/2 James Doyle Godolphin
Saeed bin Suroor
4th Miss Temple City (USA) 12/1 Ryan Moore The Club Racing/A.Rosenblum/Sagamore Fm
H. Graham Motion
4:20pm
The Prince of Wales’s Stakes (Group 1)

Race Results



The Prince Of Wales's Stakes (British Champions Series) (GROUP 1)
Wednesday 15 June - 4.20 pm
Distance: 1m 2f
Soft
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st My Dream Boat (IRE) 16/1 Adam Kirby Paul & Clare Rooney
Clive Cox
2nd Found (IRE) 4/1 Ryan Moore Mr M. Tabor, D. Smith & Mrs John Magnier
Aidan O'Brien
3rd Western Hymn 12/1 Frankie Dettori RJH Geffen and Rachel Hood
John Gosden
4th The Grey Gatsby (IRE) 10/1 Jamie Spencer Mr F. Gillespie
Kevin Ryan
5:00pm
The Royal Hunt Cup (Heritage Handicap)

Race Results



The Royal Hunt Cup (HERITAGE HANDICAP)
Wednesday 15 June - 5.00 pm
Distance: 1m
Soft
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Portage (IRE) 10/1 James Doyle Godolphin
M. Halford
2nd Librisa Breeze 8/1 Robert Winston Mr Tony Bloom
Dean Ivory
3rd Mitchum Swagger 14/1 George Baker Paul Dean & The Mitchum Swagger P'Ship
David Lanigan
4th Azraff (IRE) 20/1 Andrea Atzeni Saleh Al Homaizi & Imad Al Sagar
Marco Botti
5:35pm
The Sandringham Stakes (Listed) (Handicap)

Race Results



The Sandringham Handicap Stakes (LISTED RACE)
Wednesday 15 June - 5.35 pm
Distance: 1m
Soft
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Persuasive (IRE) 11/4f Frankie Dettori Cheveley Park Stud
John Gosden
2nd Diamond Fields (IRE) 33/1 W. M. Lordan Mrs Mary Slack
T. Stack
3rd Sharaakah (IRE) 25/1 Joe Fanning Mr Mohammed Jaber
Ed Dunlop
4th Radiantly 20/1 W. J. Lee Niarchos Family
W. McCreery

Tuesday 14th June 2016 : Royal Ascot

2:30pm
The Queen Anne Stakes (Group 1)

Race Results



The Queen Anne Stakes (British Champions Series) (GROUP 1)
Tuesday 14 June - 2.30 pm
Distance: 1m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Tepin (USA) 11/2 Julien Leparoux Mr Robert E. Masterson
Mark Casse
2nd Belardo (IRE) 9/2f James Doyle Godolphin & Prince A A Faisal
Roger Varian
3rd Lightning Spear 20/1 Oisin Murphy Qatar Racing Limited
David Simcock
4th Toormore (IRE) 12/1 William Buick Godolphin
Richard Hannon
3:05pm
The Coventry Stakes (Group 2)

Race Results



The Coventry Stakes (GROUP 2)
Tuesday 14 June - 3.05 pm
Distance: 6f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Caravaggio (USA) 13/8f Ryan Moore Mrs John Magnier,Mr M.Tabor & Mr D.Smith
Aidan O'Brien
2nd Mehmas (IRE) 8/1 Frankie Dettori Al Shaqab Racing
Richard Hannon
3rd Psychedelic Funk 9/2 Colin Keane Mr Sean Jones
G. M. Lyons
4th Medieval (IRE) 25/1 Luke Morris Mrs Fitri Hay
Paul Cole
3:40pm
The King’s Stand Stakes (Group 1)

Race Results



The King's Stand Stakes (British Champions Series & Global Sprint Challenge) (GROUP 1)
Tuesday 14 June - 3.40 pm
Distance: 5f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Profitable (IRE) 4/1 Adam Kirby Mr A. D. Spence
Clive Cox
2nd Cotai Glory 33/1 George Baker Kangyu Int. Racing (HK) Ltd & Mr F Ma
Charles Hills
3rd Goken (FR) 50/1 Jamie Spencer Mr Guy Pariente
Kevin Ryan
4th Jungle Cat (IRE) 14/1 William Buick Godolphin
Charlie Appleby
4:20pm
The St James’s Palace Stakes (Group 1)

Race Results



The St James's Palace Stakes (British Champions Series) (GROUP 1)
Tuesday 14 June - 4.20 pm
Distance: 1m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Galileo Gold 6/1 Frankie Dettori Al Shaqab Racing
Hugo Palmer
2nd The Gurkha (IRE) 4/5f Ryan Moore Mr D. Smith, Mrs J. Magnier, Mr M. Tabor
Aidan O'Brien
3rd Awtaad (IRE) 5/2 Chris Hayes Mr Hamdan Al Maktoum
K. Prendergast
4th Cymric (USA) 66/1 James Doyle Godolphin
John Gosden
5:00pm
The Ascot Stakes (Handicap)

Race Results



The Ascot Stakes (HANDICAP)
Tuesday 14 June - 5.00 pm
Distance: 2m 4f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Jennies Jewel (IRE) 6/1 R. P. Whelan Mr A. N. McIntyre
Jarlath Fahey
2nd Qewy (IRE) 33/1 James McDonald Godolphin
Charlie Appleby
3rd Mill Springs 25/1 Frankie Dettori Mrs R. Philipps
John Gosden
4th Moscato 18/1 Luke Morris The Green Door Partnership
Sir Mark Prescott Bt
5:35pm
The Windsor Castle Stakes (Listed)

Race Results



The Windsor Castle Stakes (LISTED RACE)
Tuesday 14 June - 5.35 pm
Distance: 5f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Ardad (IRE) 20/1 Robert Havlin Mr Abdullah Saeed Al Naboodah
John Gosden
2nd Savannah's Dream 100/1 Phillip Makin Mr Roger Peel
David O'Meara
3rd Pedestal (IRE) 14/1 Ryan Moore Mrs John Magnier,Mr M.Tabor & Mr D.Smith
Aidan O'Brien
4th Full Intention 33/1 Richard Kingscote Mr John Dance
Tom Dascombe

Friday 13th May 2016 : Victoria Cup Raceday 2016

1:55pm
The totepoolliveinfo.com Novice Stakes (Class 3)

Race Results



The Totepoolliveinfo.Com Novice Stakes (PLUS 10 RACE)
Saturday 7 May - 1.55 pm
Distance: 5f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Reach High 4/5f William Buick Godolphin
Saeed bin Suroor
2nd Harry Angel (IRE) 7/2 Adam Kirby Mr Peter Ridgers
Clive Cox
3rd Visionary (IRE) 17/2 Martin Harley Mr Khalifa Dasmal
Robert Cowell
4th Super Julius 33/1 Shane Kelly Mr B. Miller
Eve Johnson Houghton
2:30pm
The Leo Bancroft Signature Haircare Handicap Stakes (Class 3) (81-95)

Race Results



The Leo Bancroft Signature Haircare Handicap Stakes
Saturday 7 May - 2.30 pm
Distance: 1m 4f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st King Bolete (IRE) 5/1 Andrea Atzeni Sheikh Mohammed Obaid Al Maktoum
Roger Varian
2nd Duretto 9/2 Jim Crowley Lord Blyth
Andrew Balding
3rd Plutocracy (IRE) 16/1 Adam Kirby Power Geneva Ltd
Gary Moore
4th Perestroika 11/1 Hector Crouch Mr Henry Candy
Henry Candy
3:05pm
The Carey Group Buckhounds Stakes (Class 1) (Listed)

Race Results



The Carey Group Buckhounds Stakes (LISTED RACE)
Saturday 7 May - 3.05 pm
Distance: 1m 4f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Elite Army 3/1f William Buick Godolphin
Saeed bin Suroor
2nd Scotland (GER) 9/2 Jim Crowley Mrs Fitri Hay
Andrew Balding
3rd Missed Call (IRE) 9/2 Tom Queally Mr Malcolm C. Denmark
James Fanshawe
4th Oriental Fox (GER) 3/1f Joe Fanning Mr Markus Graff
Mark Johnston
3:40pm
The EBF ‘Breeders Series’ Fillies’ Handicap Stakes (Class 2)

Race Results



The EBF Breeders' Series Fillies' Handicap Stakes
Saturday 7 May - 3.40 pm
Distance: 1m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Light And Shade 11/2 Martin Harley Mr Saeed Manana
James Tate
2nd Tutu Nguru (USA) 4/1 Andrea Atzeni Sheikh Juma Dalmook Al Maktoum
William Haggas
3rd Margaret's Mission (IRE) 8/1 Kieren Fallon Frank Brady and Partners
Jim Goldie
4th Bint Dandy (IRE) 10/1 Josephine Gordon Mr M. M. Foulger
Chris Dwyer
4:15pm
The totescoop6 Victoria Cup (Class 2) (Heritage Handicap)

Race Results



The Totescoop6 Victoria Cup (HERITAGE HANDICAP)
Saturday 7 May - 4.15 pm
Distance: 7f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Flash Fire (IRE) 20/1 Adam Kirby Godolphin
Charlie Appleby
2nd Mutawathea 25/1 Edward Greatrex Mr Sultan Ali
Simon Crisford
3rd Buckstay (IRE) 10/1 Jamie Spencer Mrs Fitri Hay
Peter Chapple-Hyam
4th Dinkum Diamond (IRE) 33/1 Cathy Gannon Eight Star Syndicate
Henry Candy
4:45pm
The Rosling King Handicap Stakes (Class 4) (66-80)

Race Results



The Rosling King Handicap Stakes
Saturday 7 May - 4.45 pm
Distance: 6f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Normandy Barriere (IRE) 4/1 William Buick Mr Eddie Carswell
Nigel Tinkler
2nd Intisaab 14/1 Shelley Birkett Mr Stuart Graham
David O'Meara
3rd Merhoob (IRE) 10/1 Adam Kirby Mr Gerry McGladery
John Ryan
4th Until Midnight (IRE) 12/1 Georgia Cox Newmarketracingclub.co.uk
Eugene Stanford

Thursday 12th May 2016 : May Racenight 2016

5:30pm
The Times+ Apprentice Handicap Stakes (Class 3) (71-90)

Race Results



The Times+ Apprentice Handicap Stakes
Friday 6 May - 5.30 pm
Distance: 2m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Argent Knight 3/1f Joe Doyle Straightline Construction Ltd
Keith Dalgleish
2nd Seaside Sizzler 13/2 Callum Shepherd Mr I. J. Heseltine
William Knight
3rd Wordiness 25/1 Noel Garbutt Mr W. A. Harrison-Allan
David Evans
4th Albahar (FR) 18/1 Megan Nicholls Mrs Kate Digweed
Chris Gordon
6:00pm
The British Stallions Studs EBF Maiden Fillies’ Stakes (Class 4)

Race Results



The British Stallions Studs EBF Maiden Fillies' Stakes (PLUS 10 RACE)
Friday 6 May - 6.00 pm
Distance: 5f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Camargue 11/4f Joe Fanning Sheikh Hamdan Bin Mohammed Al Maktoum
Mark Johnston
2nd Romantic View 16/1 William Buick Godolphin
Charlie Appleby
3rd Tropical Rock 10/1 F. M. Berry Mr J. C. Smith
Ralph Beckett
4th Amlak 9/2 Frankie Dettori Al Shaqab Racing
Richard Hannon
6:30pm
The Perfect Ten Maiden Fillies’ Stakes (Class 4)

Race Results



The Perfect Ten Maiden Fillies' Stakes
Friday 6 May - 6.30 pm
Distance: 1m 2f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Abingdon (USA) 9/2 Ted Durcan Ballymacoll Stud
Sir Michael Stoute
2nd Ajman Princess (IRE) 5/4f Andrea Atzeni Sheikh Mohammed Obaid Al Maktoum
Roger Varian
3rd Skiffle 4/1 William Buick Godolphin
Charlie Appleby
4th Dot Green (IRE) 25/1 Saleem Golam Dahab Racing
Mark H. Tompkins
7:05pm
The Montfort Handicap Stakes (Class 3) (81-95)

Race Results



The Montfort Handicap Stakes
Friday 6 May - 7.05 pm
Distance: 6f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Muir Lodge 14/1 Pat Cosgrave Turf Club 2014
George Baker
2nd Flowers On Venus (IRE) 10/1 Andrea Atzeni Shropshire Wolves
David Evans
3rd Shipyard (USA) 16/1 Alistair Rawlinson Mr Craig Buckingham
Michael Appleby
4th Shore Step (IRE) 6/1 William Buick Jon and Julia Aisbitt
Mick Channon
7:40pm
The AGV Handicap Stakes (Class 2) (86-105)

Race Results



The Agv Handicap Stakes
Friday 6 May - 7.40 pm
Distance: 7f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Tabarrak (IRE) 3/1 Paul Hanagan Mr Hamdan Al Maktoum
Richard Hannon
2nd Atlantic Sun 4/1 Tom Marquand Middleham Park Racing XLV
Richard Hannon
3rd Turbine (IRE) 9/1 Joe Fanning Sheikh Hamdan Bin Mohammed Al Maktoum
Mark Johnston
4th Madrinho (IRE) 22/1 Sean Levey Mr Michael Geoghegan
Richard Hannon
8:10pm
The Mitie Total Security Handicap Stakes (Class 4) (71-85)

Race Results



The Mitie Total Security Handicap Stakes
Friday 6 May - 8.10 pm
Distance: 1m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Taurean Star (IRE) 25/1 Jamie Spencer Mr Brian Goodyear
Michael Bell
2nd Banksea 15/2 Andrea Atzeni Mr L. Marinopoulos
Luca Cumani
3rd Aleko 16/1 William Buick Sheikh Hamdan Bin Mohammed Al Maktoum
Mark Johnston
4th Ballard Down (IRE) 33/1 George Baker Angmering Park Thoroughbreds I
William Knight

Wednesday 27th April 2016 : Discover Ascot Raceday 2016

2:10pm
The Sodexo Conditions Stakes (Class 2)

Race Results



The Sodexo Conditions Stakes (PLUS 10 RACE)
Wednesday 27 April - 2.10 pm
Distance: 5f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Create A Dream (USA) 5/1 Jose Valdivia Jr. St. Elias Stables LLC
Wesley A. Ward
2nd Deningy 20/1 Silvestre De Sousa Walters Plant Hire P T Civil Engineering
David Evans
3rd The Last Lion (IRE) 8/15f Franny Norton John Brown & Megan Dennis
Mark Johnston
4th Sterling Silva (IRE) 9/2 Pat Dobbs Middleham Park Racing XVII
Richard Hannon
2:25pm
The Spinal Injuries Association EBF Stallions Stakes (Class 3) (Conditions Race)

Race Results



The Spinal Injuries Association EBF Stallions Stakes (Conditions Race) (PLUS 10 RACE)
Wednesday 27 April - 2.45 pm
Distance: 1m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Dawn of Hope (IRE) 15/8f Andrea Atzeni Saleh Al Homaizi & Imad Al Sagar
Roger Varian
2nd Raaqy (IRE) 7/1 Paul Hanagan Mr Hamdan Al Maktoum
Owen Burrows
3rd Light Up Our World (IRE) 5/2 Pat Dobbs Mr D. Boocock
Richard Hannon
4th Summer Icon 9/2 Silvestre De Sousa Allen, Porter, Voute Partnership 1
Mick Channon
3:20pm
The Longines Sagaro Stakes (Group 3) (Class 1)

Race Results



The Longines Sagaro Stakes (GROUP 3)
Wednesday 27 April - 3.20 pm
Distance: 2m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Mizzou (IRE) 11/4 Andrea Atzeni Mr Jon S. Kelly
Luca Cumani
2nd Clever Cookie 9/4f Ryan Moore Mr P. D. Niven
Peter Niven
3rd Flying Officer (USA) 5/2 Frankie Dettori Mr George Strawbridge
John Gosden
4th Suegioo (FR) 12/1 Paul Hanagan Dr Marwan Koukash
Richard Fahey
3:55pm
The Merriebelle Stable Pavilion Stakes (Group 3) (Class 1)

Race Results



The Merriebelle Stable Pavilion Stakes (GROUP 3)
Wednesday 27 April - 3.55 pm
Distance: 6f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Gifted Master (IRE) 3/1 Pat Smullen Dr Ali Ridha
Hugo Palmer
2nd Dream Dubai 16/1 Silvestre De Sousa Mr Malih L. Al Basti
Sylvester Kirk
3rd Gracious John (IRE) 25/1 Adam Kirby Mr Terry Reffell
David Evans
4th Dhahmaan (IRE) 8/1 Frankie Dettori HH Shaikh Nader Mohamed Al Khalifa
Marco Botti
4:30pm
The Stratford Place Stud Paradise Stakes (Listed) (Class 1)

Race Results



The Stratford Place Stud Paradise Stakes (LISTED RACE)
Wednesday 27 April - 4.30 pm
Distance: 1m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st GM Hopkins 5/2 Ryan Moore Mr R. J. H. Geffen
John Gosden
2nd Battle of Marathon (USA) 14/1 Adam Kirby Mr Graham Smith-Bernal & Mr Alan Dee
John Ryan
3rd Arod (IRE) 13/8f Oisin Murphy Qatar Racing Limited
Peter Chapple-Hyam
4th Decorated Knight 7/1 Andrea Atzeni Saleh Al Homaizi & Imad Al Sagar
Roger Charlton
5:00pm
The Redcentric Apprentice Handicap Stakes (71-85) (Class 4)

Race Results



The Redcentric Apprentice Handicap Stakes
Wednesday 27 April - 5.00 pm
Distance: 1m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Balmoral Castle 16/1 Ryan Tate Mr J. G. B. Portman
Jonathan Portman
2nd Dutch Law 7/1 Charlie Bennett Mr Raymond Tooth
Hughie Morrison
3rd Bastille Day 8/1 Adam McLean Lordship Stud & David Elsworth
David Elsworth
4th Steal The Scene (IRE) 14/1 Gary Mahon Mr R. Hannon
Richard Hannon

Sunday 3rd April 2016 : The Prince's Countryside Fund Raceday 2016

2:00pm
The David Brownlow Charitable Foundation Maiden Hurdle Race (Class 4)

Race Results



The David Brownlow Charitable Foundation Maiden Hurdle Race
Sunday 3 April - 2.00 pm
Distance: 2m 3f 58yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Dark Flame (IRE) 8/1 Andrew Glassonbury The Encore Partnership III
Richard Rowe
2nd Bold Runner 66/1 James Davies R. Cooper Racing Ltd
Jose Santos
3rd Midnight Cowboy 9/2 Wayne Hutchinson Mr & Mrs Christopher Harris
Alan King
4th Firsty (IRE) 7/1 Sam Twiston-Davies Mrs Kathy Stuart
Paul Nicholls
2:35pm
The Coutts Juvenile Handicap Hurdle Race (Class 2)

Race Results



The Coutts Juvenile Handicap Hurdle Race
Sunday 3 April - 2.35 pm
Distance: 1m 7f 152yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Adrien du Pont (FR) 13/8f Sam Twiston-Davies Mrs Johnny de la Hey
Paul Nicholls
2nd Oceane (FR) 12/1 Wayne Hutchinson McNeill Family
Alan King
3rd Berland (IRE) 8/1 Aidan Coleman Bloomfields
John Ferguson
4th St Saviour 8/1 Richard Johnson Highclere Thoroughbred Racing-St Saviour
Philip Hobbs

Pages