• Racedays & Events

    Race Calendar

    Highlights

    Stay
  • Fine Dining & Private Boxes
  • Visiting Ascot
  • Book Tickets
    Keep Open

Ascot Racecourse

SATURDAY 1 OCTOBER 
View current Going Map >

Sat
11 ℃
Sun
13 ℃
Mon
17 ℃

5-Day forecast

Sat Sun Mon Tue Wed
11° 13° 17° 17° 17°

TUESDAY 25 NOVEMBER  View current Going Map >

Results

Autumn Racing Weekend & Ascot Beer Festival | Saturday

Saturday 1st October 2016

3:40pm
The Totescoop6 Challenge Cup (Class 2 Heritage Handicap)

Race Results



The Totescoop6 Challenge Cup (HERITAGE HANDICAP)
Saturday 3 October - 3.45 pm
Distance: 7f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Buckstay (IRE) 9/2f Jamie Spencer Mrs Fitri Hay
Peter Chapple-Hyam
2nd Gabriel's Lad (IRE) 14/1 Oisin Murphy Killoran Ennis Conway
Denis Coakley
3rd Empire Storm (GER) 33/1 Mikey Ennis The Attwater Partnership
Michael Attwater
4th Mr Win (IRE) 6/1 George Baker Mr Des Thurlby
Chris Wall

4:15pm
The Ascot & CAMRA 10th Anniversary Rous Stakes (Class 1)(Listed)

Race Results



The Totepool EBF Stallions October Stakes (LISTED RACE)
Saturday 3 October - 4.20 pm
Distance: 7f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Pelerin (IRE) 9/2 Martin Harley Newsells Park Stud
Marco Botti
2nd Pack Together 8/1 Pat Dobbs The Queen
Richard Hannon
3rd Alfajer 25/1 Martin Lane Saleh Al Homaizi & Imad Al Sagar
Marco Botti
4th Muffri'Ha (IRE) 7/1 Pat Cosgrave Sheikh Juma Dalmook Al Maktoum
William Haggas

4:50pm
McGee Group Joining Jack Handicap Stakes

Race Results



The Ap Security Handicap Stakes
Saturday 3 October - 4.55 pm
Distance: 5f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Shipyard (USA) 4/1f Alistair Rawlinson Mr Craig Buckingham
Michael Appleby
2nd Vimy Ridge 20/1 Edward Greatrex Mr John Stocker
Alan Bailey
3rd Oh So Sassy 10/1 Ted Durcan The Eight of Diamonds
Chris Wall
4th Equally Fast 16/1 Tom Marquand Muir Racing Partnership - Haydock
William Muir

2:00pm
The Totepool EBF Stallions Breeding Winners October Stakes

Race Results



The Albert Bartlett Stakes (Registered As The Rous Stakes) (LISTED RACE)
Saturday 3 October - 2.00 pm
Distance: 5f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Dutch Masterpiece 10/1 George Baker Mr R. A. Green
Gary Moore
2nd Speed Hawk (USA) 7/1 Pat Dobbs Mr Khalifa Dasmal
Robert Cowell
3rd Rathaath (IRE) 9/1 Dane O'Neill Mr Hamdan Al Maktoum
Brian Meehan
4th Wind Fire (USA) 4/1f Oisin Murphy Qatar Racing Limited
David Brown

2:30pm
The Gigaset Cumberland Lodge Stakes

Race Results



The Gigaset Cumberland Lodge Stakes (GROUP 3)
Saturday 3 October - 2.35 pm
Distance: 1m 4f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Star Storm (IRE) 7/2f Tom Queally Mr Mohamed Obaida
James Fanshawe
2nd Missed Call (IRE) 14/1 Frederik Tylicki Mr Malcolm C. Denmark
James Fanshawe
3rd Hillstar 7/2f Jamie Spencer Sir Evelyn De Rothschild
Sir Michael Stoute
4th Romsdal 9/2 Nicky Mackay Godolphin
John Gosden

3:05pm
The John Guest Bengough Stakes

Race Results



The John Guest Bengough Stakes (GROUP 3)
Saturday 3 October - 3.10 pm
Distance: 6f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Eastern Impact (IRE) 9/2 Jack Garritty Exors of the late Mr D. W. Barker
Richard Fahey
2nd Naadirr (IRE) 4/1f Martin Harley Sheikh Mohammed bin Khalifa Al Maktoum
Marco Botti
3rd Polybius 9/2 Ted Durcan Niarchos Family
David Lanigan
4th Cable Bay (IRE) 9/2 Jamie Spencer Julie Martin & David R. Martin & Partner
Charles Hills

UPCOMING EVENTS

Ascot hosts 26 remarkable racedays year round. Find out what’s on.

What's On