Racing Results

Saturday 15th February 2014 : Ascot Chase Day

4:50pm
The Millgate Standard Open National Hunt Flat Race (Class 4)

Saturday 21st December 2013 : Christmas Meeting - Family Day

12:45pm
The Foundation Developments Novices' Handicap Hurdle (Class 4)
1:15pm
The David Johnson Memorial Shawbrook Graduation Steeple Chase (Class 2)
1:50pm
The BGC Partners Handicap Steeple Chase (Class 3)
2:25pm
The Wessex Youth Trust Long Walk Hurdle (Class 1) (Grade 1)
3:00pm
The Mappin & Webb Silver Cup Handicap Steeple Chase (Class 1) (Listed)
3:35pm
The Ladbroke (A Handicap Hurdle) (Class 1) (Grade 3)

Friday 20th December 2013 : December Friday

1:00pm
The Iron Stand 'National Hunt' Maiden Hurdle (Class 3)
1:30pm
The Shooting Star Chase Novices' Limited Handicap Steeple Chase (Class 3)
2:00pm
The MITIE Kennel Gate Novices' Hurdle (Class 1) (Grade 2)
2:35pm
The Betfred Novices' Steeple Chase (Class 1) (Grade 2)
3:10pm
The Barclays Handicap Hurdle (Class 3)
3:40pm
The RARC 15th Year Celebration Championship Standard Open National Hunt Flat Race (Class 1) (Listed Race)

Saturday 23rd November 2013 : November Meeting & Christmas Shopping

12:25pm
The Playboy Club London Novices' Hurdle Race (Class 2)
1:00pm
The BAM Construct UK Novices' Limited Handicap Steeple Chase (0-125) (Class 3)
1:30pm
The Trisoft Mares' Handicap Hurdle (0-125) (Class 3)
2:05pm
The Amlin 1965 Steeple Chase (Class 1) (Grade 2)
2:40pm
The Coral Hurdle (Registered as the Ascot Hurdle) (Class 1) (Grade 2)
3:15pm
The Carey Group Handicap Steeple Chase (Class 2)
3:50pm
The Harriet Roberts Memorial Standard Open National Hunt Flat Race (Class 5)

Friday 22nd November 2013 : November Meeting & Christmas Shopping

1:00pm
The Geotech Solutions 'National Hunt' Maiden Hurdle Race (Class 3)
1:30pm
The David & Toni Eyles Beginners' Steeple Chase (Class 3)
2:05pm
The Robert Giles Agencies Introductory Hurdle (Class 3)
2:40pm
The Winkworth Handicap Steeple Chase (0-135) (Class 3)
3:15pm
The Brown Advisory Handicap Steeple Chase (0-135) (Class 3)
3:50pm
The Canaccord Genuity Handicap Hurdle (0-145) (Class 2)

Saturday 2nd November 2013 : United House Group Day and Firework Spectacular

1:00pm
The Gardiner & Theobald Novices’ Handicap Hurdle

Race Results





Race Result

The Gardiner & Theobald Novices' Handicap Hurdle Race

Saturday 2 November - 1.00 pm
Distance: 2m 3f 110yrds
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Willow's Saviour 9/1 Harry Skelton Triple F Partnership
Dan Skelton
2nd Coup de Grace (IRE) 14/1 Joshua Moore Mr Hugh J. F. Lang
Pat Phelan
3rd Letemgo (IRE) 6/1f David England Mr Anthony Ward-Thomas
Giles Smyly
4th Sedgemoor Express (IRE) 9/1 Mark Quinlan Pearce Bros 2
Nigel Hawke


1:35pm
The Ascot Underwriting Novices’ Limited Handicap Steeple Chase

Race Results





Race Result

The Ascot Underwriting Novices' Limited Handicap Steeple Chase

Saturday 2 November - 1.35 pm
Distance: 2m 3f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Ivor's King (IRE) 5/1 Joe Tizzard Mr W. I. M. Perry
Colin Tizzard
2nd Up To Something (FR) 5/2f Noel Fehily Mr E. M. G. Roberts
Charlie Longsdon
3rd Persian Snow (IRE) 7/1 Richard Johnson Mr D. R. Peppiatt
Philip Hobbs
4th Lyvius 5/2f Barry Geraghty Mr Trevor Hemmings
Nicky Henderson


2:10pm
The Byrne Group Handicap Steeple Chase

Race Results





Race Result

The Byrne Group Handicap Steeple Chase (LISTED RACE)

Saturday 2 November - 2.10 pm
Distance: 2m 1f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Drumshambo (USA) 16/1 Aidan Coleman The Grouse Partnership
Venetia Williams
2nd Lancetto (FR) 20/1 Paul Moloney Mr R. J. Gambarini
Evan Williams
3rd Greywell Boy 7/1 David Bass Chasing Gold Racing Club
Nick Williams
4th Filbert (IRE) 9/1 Richard Johnson R Triple H
Philip Hobbs


2:45pm
The William Hill Handicap Hurdle

Race Results





Race Result

The William Hill Handicap Hurdle Race (LISTED RACE)

Saturday 2 November - 2.45 pm
Distance: 2m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Pine Creek 11/2 Denis O'Regan Bloomfields
John Ferguson
2nd Chris Pea Green 8/1 Joshua Moore C Green & Galloping On The South Downs
Gary Moore
3rd Dildar (IRE) 8/1 Harry Derham Mrs Johnny de la Hey
Paul Nicholls
4th Dunraven Storm (IRE) 14/1 Richard Johnson Mrs Karola Vann
Philip Hobbs


3:20pm
The United House Gold Cup Steeple Chase

Race Results





Race Result

The United House Gold Cup Handicap Steeple Chase (GRADE 3)

Saturday 2 November - 3.20 pm
Distance: 3m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Houblon des Obeaux (FR) 12/1 Aidan Coleman Mrs Julian Blackwell
Venetia Williams
2nd Merry King (IRE) 8/1 Richie McLernon Mr F. Gillespie
Jonjo O'Neill
3rd Triolo d'Alene (FR) 7/1 Barry Geraghty Mr & Mrs Sandy Orr
Nicky Henderson
4th Roberto Goldback (IRE) 14/1 Nico de Boinville Mr S. Munir
Nicky Henderson


3:50pm
The GL events Owen Brown Novices’ Hurdle Race

Race Results





Race Result

The Gl Events Owen Brown Novices' Hurdle Race

Saturday 2 November - 3.50 pm
Distance: 2m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Zamdy Man 7/4f Aidan Coleman Mr Muhammad Nadeem Khan
Venetia Williams
2nd Beachfire 15/8 Denis O'Regan Bloomfields
John Ferguson
3rd No No Mac (IRE) 3/1 Noel Fehily R. Jenner & J. Green
Charlie Longsdon
4th Couldhavehaditall (IRE) 11/1 Tom O'Brien Mr D. Allen
Paul Webber


4:20pm
The Children’s Trust Standard Open National Hunt Flat Race

Race Results





Race Result

The Children's Trust Standard Open National Hunt Flat Race

Saturday 2 November - 4.20 pm
Distance: 2m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Pleasant Company (IRE) 11/4f Tom Scudamore Mr Malcolm C. Denmark
David Pipe
2nd Rhapando 16/1 Denis O'Regan Mr D. Allen
Paul Webber
3rd Ebony Empress (IRE) 50/1 Michael Byrne Wincanton Race Club
Neil Mulholland
4th Robinsfirth (IRE) 8/1 Joe Tizzard Christine Knowles & Wendy Carter
Colin Tizzard


Saturday 19th October 2013 : QIPCO British Champions Day

1:45pm
The QIPCO British Champions Long Distance Cup

Race Results





Race Result

The Qipco British Champions Long Distance Cup (GROUP 3)

Saturday 19 October - 1.45 pm
Distance: 2m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Royal Diamond (IRE) 20/1 Johnny Murtagh Mr Andrew Tinkler
J. P. Murtagh
2nd Harris Tweed 8/1 George Baker Mr B. Haggas
William Haggas
3rd Eye of The Storm (IRE) 13/2 W. J. Lee Mr M. Tabor, D. Smith & Mrs John Magnier
Aidan O'Brien
4th Pale Mimosa (IRE) 14/1 Pat Smullen Dr R. Lambe
D. K. Weld


2:20pm
The QIPCO British Champions Sprint Stakes

Race Results





Race Result

The Qipco British Champions Sprint Stakes (GROUP 2)

Saturday 19 October - 2.20 pm
Distance: 6f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Slade Power (IRE) 7/1 W. M. Lordan Mrs S. Power
Edward Lynam
2nd Jack Dexter 5/1 Graham Lee Johnnie Delta Racing
Jim Goldie
3rd Viztoria (IRE) 5/1 Pat Smullen Mrs K. Lavery
Edward Lynam
4th Hoof It 20/1 Kieren Fallon Mr A. Chandler & Mr L. Westwood
Michael Easterby


2:55pm
The QIPCO British Champions Fillies' and Mares' Stakes

Race Results





Race Result

The Qipco British Champions Fillies & Mares Stakes (GROUP 1)

Saturday 19 October - 2.55 pm
Distance: 1m 4f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Seal of Approval 16/1 George Baker Mr T. R. G. Vestey
James Fanshawe
2nd Belle de Crecy (IRE) 10/1 Johnny Murtagh Mr Andrew Tinkler
J. P. Murtagh
3rd Talent 7/2f Jim Crowley Mr J L Rowsell & Mr M H Dixon
Ralph Beckett
4th Dalkala (USA) 7/2f C. Soumillon H.H. Aga Khan
A. de Royer Dupre


3:30pm
The Queen Elizabeth II Stakes sponsored by QIPCO (British Champions Mile)

Race Results





Race Result

The Queen Elizabeth II Stakes Sponsored By Qipco (British Champions Mile) (GROUP 1)

Saturday 19 October - 3.30 pm
Distance: 1m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Olympic Glory (IRE) 11/2 Richard Hughes HE Sh Joaan Bin Hamad Al Thani
Richard Hannon
2nd Top Notch Tonto (IRE) 14/1 Dale Swift Mr Keith Brown
Brian Ellison
3rd Kingsbarns (IRE) 14/1 Joseph O'Brien Mrs John Magnier,Mr M.Tabor & Mr D.Smith
Aidan O'Brien
4th Dawn Approach (IRE) 2/1f Kevin Manning Godolphin
J. S. Bolger


4:05pm
The QIPCO Champion Stakes (British Champions Middle Distance)

Race Results





Race Result

The Qipco Champion Stakes (British Champions Middle Distance) (GROUP 1)

Saturday 19 October - 4.05 pm
Distance: 1m 2f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Farhh 11/4 Silvestre De Sousa Godolphin
Saeed bin Suroor
2nd Cirrus des Aigles (FR) 6/4f C. Soumillon Mr J. C. A. Dupouy
Mrs C. Barande-Barbe
3rd Ruler of The World (IRE) 13/2 Ryan Moore Mrs John Magnier,Mr M.Tabor & Mr D.Smith
Aidan O'Brien
4th Hunter's Light (IRE) 25/1 Mickael Barzalona Godolphin
Saeed bin Suroor


4:45pm
The QIPCO Future Stars Apprentice Handicap Stakes

Race Results





Race Result

The Qipco Future Stars Apprentice Handicap Stakes

Saturday 19 October - 4.45 pm
Distance: 7f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Breton Rock (IRE) 12/1 Lewis Walsh Mr John Cook
David Simcock
2nd Intrigo 20/1 William Twiston-Davies Gillian, Lady Howard de Walden
Richard Hannon
3rd Gramercy (IRE) 50/1 Shelley Birkett Dr Marwan Koukash
David Simcock
4th Levitate 16/1 Charles Bishop Mr Charles Wentworth
John Quinn


Saturday 5th October 2013 : 7th Ascot CAMRA Beer Festival

1:30pm
The Macquarie Group Rous Stakes

Race Results





Race Result

The Macquarie Group Rous Stakes (LISTED RACE)

Saturday 5 October - 1.30 pm
Distance: 5f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Steps (IRE) 11/2 Jamie Spencer Mr Michael Hill
Roger Varian
2nd Eton Rifles (IRE) 5/1f Graham Gibbons The Eton Riflemen
Stuart Williams
3rd Medicean Man 16/1 Fergus Sweeney Mr Stuart Dobb & Miss Kate Dobb
Jeremy Gask
4th Free Zone 10/1 Paul Hanagan Fromthestables.Com Racing
Bryan Smart


2:05pm
The BMW Cornwallis Stakes

Race Results





Race Result

The Bmw Cornwallis Stakes (GROUP 3)

Saturday 5 October - 2.05 pm
Distance: 5f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Hot Streak (IRE) 9/2 Jamie Spencer Qatar Racing Limited
Kevin Ryan
2nd Outer Space 3/1f Ryan Moore Mr D Smith, Mrs J Magnier & Mr M Tabor
Richard Hannon
3rd Kickboxer (IRE) 50/1 Sam Hitchcott Mrs T. Burns
Mick Channon
4th Extortionist (IRE) 9/2 Harry Bentley Sheikh Suhaim Al Thani
Olly Stevens


2:40pm
The Grosvenor Casinos Cumberland Lodge Stakes

Race Results





Race Result

The Grosvenor Casinos Cumberland Lodge Stakes (GROUP 3)

Saturday 5 October - 2.40 pm
Distance: 1m 4f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Secret Number 4/1 Silvestre De Sousa Godolphin
Saeed bin Suroor
2nd Royal Empire (IRE) 4/1 Kieren Fallon Godolphin
Saeed bin Suroor
3rd Gatewood 3/1f Robert Havlin O T I Racing & Mr G Strawbridge
John Gosden
4th Repeater 20/1 Graham Lee Cheveley Park Stud
David O'Meara


3:15pm
The John Guest Bengough Stakes

Race Results





Race Result

The John Guest Bengough Stakes (GROUP 3)

Saturday 5 October - 3.15 pm
Distance: 6f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Tropics (USA) 9/1 Robert Winston Mr Dean Ivory
Dean Ivory
2nd Music Master 8/1 Fergus Sweeney Mr Godfrey Wilson
Henry Candy
3rd Hoof It 13/2 Kieren Fallon Mr A. Chandler & Mr L. Westwood
Michael Easterby
4th Heeraat (IRE) 10/1 Paul Hanagan Mr Hamdan Al Maktoum
William Haggas


3:50pm
The Betfred ‘Goals Galore’ Challenge Cup

Race Results





Race Result

The Betfred 'Goals Galore' Challenge Cup (HERITAGE HANDICAP)

Saturday 5 October - 3.50 pm
Distance: 7f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Heaven's Guest (IRE) 9/1 George Chaloner Mr J. K. Shannon & Mr M. A. Scaife
Richard Fahey
2nd Bertiewhittle 9/1 Jamie Spencer Norton Common Farm Racing II&JKB Johnson
David Barron
3rd Loving Spirit 8/1 Robert Tart Loving Spirit Partnership
James Toller
4th Arnold Lane (IRE) 33/1 Sam Hitchcott Nick & Olga Dhandsa & John & Zoe Webster
Mick Channon


4:25pm
The EBF Stallions October Stakes

Race Results





Race Result

The E.B.F. Stallions October Stakes (LISTED RACE)

Saturday 5 October - 4.25 pm
Distance: 7f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Tantshi (IRE) 8/1 Jamie Spencer Sheikh Ahmed Al Maktoum
Roger Varian
2nd Ghanaian (FR) 6/1 Silvestre De Sousa Godolphin
Charlie Appleby
3rd Maid A Million 14/1 William Carson Mr Khalifa Dasmal
David Elsworth
4th Valais Girl 33/1 Harry Bentley Mr Guy Brook
Marcus Tregoning


5:20pm
The Brightwells Ascot Sales Race

Friday 4th October 2013 : 7th Ascot CAMRA Beer Festival

2:00pm
The National Racecourse Catering Awards Handicap Stakes

Race Results





Race Result

The National Racecourse Catering Awards Handicap Stakes

Friday 4 October - 2.00 pm
Distance: 7f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Common Touch (IRE) 16/1 Kieren Fallon Broughton Thermal Insulation
Willie Musson
2nd Lutine Bell 14/1 Shane Kelly Rogerson, Carr & Murphy
Mike Murphy
3rd Alfred Hutchinson 10/1 Graham Lee Mr R. C. Bond
Geoffrey Oldroyd
4th Levi Draper 8/1 Frederik Tylicki Andrew & Julia Turner
James Fanshawe


2:30pm
The Willis Group EBF Classified Stakes (Class 3) (0-90)

Race Results





Race Result

The Willis Group E.B.F. Classified Stakes

Friday 4 October - 2.30 pm
Distance: 1m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Tinghir (IRE) 7/1 Ted Durcan Mr B. E. Nielsen
David Lanigan
2nd Modern Tutor 11/4f Ryan Moore Lady Rothschild
Sir Michael Stoute
3rd Gworn 8/1 Graham Lee Mr N. Martin
Ed Dunlop
4th Shahdaroba (IRE) 20/1 Andrea Atzeni The Links Partnership
Rod Millman


3:05pm
The Wear It Pink Handicap Stakes (Class 2) (86-105)

Race Results





Race Result

The Wear It Pink Handicap Stakes

Friday 4 October - 3.05 pm
Distance: 6f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Intibaah 16/1 Paul Hanagan Mr Hamdan Al Maktoum
Brian Meehan
2nd Blessington (IRE) 7/1 Nicky Mackay H. R. H. Princess Haya of Jordan
John Gosden
3rd Breton Rock (IRE) 7/1 Martin Lane Mr John Cook
David Simcock
4th Normal Equilibrium 14/1 Oisin Murphy Qatar Racing Limited
Robert Cowell


3:40pm
The Ascot Underwriting Noel Murless Stakes

Race Results





Race Result

The Ascot Underwriting Noel Murless Stakes (LISTED RACE)

Friday 4 October - 3.40 pm
Distance: 1m 6f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Nichols Canyon 5/1 William Buick Rachel Hood & Elaine Lawlor
John Gosden
2nd Greatwood 7/2 Kieren Fallon Highclere Thoroughbred Racing - Archer
Luca Cumani
3rd Refectory (IRE) 20/1 Jim Crowley Brook Farm Bloodstock
Andrew Balding
4th Goodwood Mirage (IRE) 10/1 Ryan Moore Goodwood Racehorse Owners Group (19) Ltd
William Knight


Pages