Racing Results

Thursday 19th June 2014 : Royal Ascot

5:35pm
The King George V Stakes (Handicap)

Race Results



The King George V Stakes (Handicap) (BOBIS RACE)
Thursday 19 June - 5.35 pm
Distance: 1m 4f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Elite Army 4/1f Kieren Fallon Godolphin
Saeed bin Suroor
2nd Windshear 4/1f Richard Hughes Mr Michael Daniels
Richard Hannon
3rd Captain Morley 10/1 Jamie Spencer Qatar Racing Limited
David Simcock
4th Venezia (IRE) 20/1 Oisin Murphy P. Hickman & Mr G. Johns
Martyn Meade

Wednesday 18th June 2014 : Royal Ascot

2:30pm
The Jersey Stakes (Group 3)

Race Results



The Jersey Stakes (GROUP 3)
Wednesday 18 June - 2.30 pm
Distance: 7f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Mustajeeb 9/2f Pat Smullen Mr Hamdan Al Maktoum
D. K. Weld
2nd Muwaary 9/2f Paul Hanagan Mr Hamdan Al Maktoum
John Gosden
3rd Giovanni Boldini (USA) 14/1 Joseph O'Brien Mrs John Magnier,Mr M.Tabor & Mr D.Smith
Aidan O'Brien
4th Windfast (IRE) 25/1 Jimmy Fortune Trelawny II
Brian Meehan
3:05pm
The Queen Mary Stakes (Group 2)

Race Results



The Queen Mary Stakes (GROUP 2)
Wednesday 18 June - 3.05 pm
Distance: 5f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Anthem Alexander (IRE) 9/4f Pat Smullen Mr Noel O'Callaghan
Edward Lynam
2nd Tiggy Wiggy (IRE) 7/2 Richard Hughes Potensis Ltd C Giles Merriebelle Stables
Richard Hannon
3rd Newsletter (IRE) 33/1 Shane Foley Gravity Partnership
K. J. Condon
4th Spanish Pipedream (USA) 11/4 Victor Espinoza Hat Creek Racing
Wesley A. Ward
3:45pm
The Prince of Wales’s Stakes (Group 1)

Race Results



The Prince Of Wales's Stakes (British Champions Series) (GROUP 1)
Wednesday 18 June - 3.45 pm
Distance: 1m 2f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st The Fugue 11/2 William Buick Lord Lloyd-Webber
John Gosden
2nd Magician (IRE) 6/1 Joseph O'Brien Mr M. Tabor, D. Smith & Mrs John Magnier
Aidan O'Brien
3rd Treve (FR) 8/13f Frankie Dettori Al Shaqab Racing
Mme C. Head-Maarek
4th Mukhadram 6/1 Paul Hanagan Mr Hamdan Al Maktoum
William Haggas
4:25pm
The Duke of Cambridge Stakes (Group 2)

Race Results



The Duke Of Cambridge Stakes (Formerly The Windsor Forest Stakes) (GROUP 2)
Wednesday 18 June - 4.25 pm
Distance: 1m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Integral 9/4f Ryan Moore Cheveley Park Stud
Sir Michael Stoute
2nd L'Amour de Ma Vie (USA) 20/1 C. Soumillon Md Bloodstock Limited
P. Brandt
3rd Purr Along 9/1 Jamie Spencer Qatar Racing Ltd & Newsells Park Stud
J. P. Murtagh
4th Fiesolana (IRE) 14/1 W. J. Lee Flaxman Stables Ireland Ltd
W. McCreery
5:00pm
The Royal Hunt Cup (Heritage Handicap)

Race Results



The Royal Hunt Cup (HERITAGE HANDICAP)
Wednesday 18 June - 5.00 pm
Distance: 1m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Field of Dream 20/1 Adam Kirby Mr N. A. Jackson
Jamie Osborne
2nd Chil The Kite 14/1 George Baker Hazel Lawrence & Graham Doyle
Hughie Morrison
3rd Steeler (IRE) 33/1 Silvestre De Sousa Godolphin
Charlie Appleby
4th Sea Shanty (USA) 14/1 Richard Hughes The Queen
Richard Hannon
5:35pm
The Sandringham Stakes (Listed) (Handicap)

Race Results



The Sandringham Handicap Stakes (LISTED RACE)
Wednesday 18 June - 5.35 pm
Distance: 1m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Muteela 9/2f Paul Hanagan Mr Hamdan Al Maktoum
Mark Johnston
2nd Queen Catrine (IRE) 14/1 Jamie Spencer QRL/Sheikh Suhaim Al Thani/M Al Kubaisi
Charles Hills
3rd Wee Jean 16/1 William Twiston-Davies Mr B. Robe
Mick Channon
4th Graceful Grit (IRE) 25/1 C. P. Lemaire Qatar Racing Limited
Francis-Henri Graffard

Tuesday 17th June 2014 : Royal Ascot

2:30pm
The Queen Anne Stakes (Group 1)

Race Results



The Queen Anne Stakes (British Champions Series) (GROUP 1)
Tuesday 17 June - 2.30 pm
Distance: 1m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Toronado (IRE) 4/5f Richard Hughes Al Shaqab Racing
Richard Hannon
2nd Verrazano (USA) 6/1 Joseph O'Brien Mrs John Magnier,Mr M.Tabor & Mr D.Smith
Aidan O'Brien
3rd Anodin (IRE) 9/1 Olivier Peslier Wertheimer et Frere
F. Head
4th Tullius (IRE) 11/1 Jimmy Fortune Kennet Valley Thoroughbreds VI
Andrew Balding
3:05pm
The Coventry Stakes (Group 2)

Race Results



The Coventry Stakes (GROUP 2)
Tuesday 17 June - 3.05 pm
Distance: 6f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st The Wow Signal (IRE) 5/1f Frankie Dettori Al Shaqab Racing
John Quinn
2nd Cappella Sansevero 6/1 Colin Keane Mr Sean Jones
G. M. Lyons
3rd Jungle Cat (IRE) 12/1 Joe Fanning Sheikh Hamdan Bin Mohammed Al Maktoum
Mark Johnston
4th Justice Good (IRE) 16/1 Ryan Moore Mr Robert Ng
David Elsworth
3:45pm
The King’s Stand Stakes (Group 1)

Race Results



The King's Stand Stakes (British Champions Series & Global Sprint Challenge) (GROUP 1)
Tuesday 17 June - 3.45 pm
Distance: 5f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Sole Power 5/1 Richard Hughes Mrs S. Power
Edward Lynam
2nd Stepper Point 50/1 Martin Dwyer Mr C. L. A. Edginton
William Muir
3rd Hot Streak (IRE) 3/1f Jamie Spencer Qatar Racing Limited
Kevin Ryan
4th Medicean Man 33/1 Harry Bentley Mr Stuart Dobb & Miss Kate Dobb
Jeremy Gask
4:25pm
The St James’s Palace Stakes (Group 1)

Race Results



The St James's Palace Stakes (British Champions Series) (GROUP 1)
Tuesday 17 June - 4.25 pm
Distance: 1m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Kingman 8/11f James Doyle Mr K. Abdullah
John Gosden
2nd Night of Thunder (IRE) 3/1 Richard Hughes Mr Saeed Manana
Richard Hannon
3rd Outstrip 33/1 William Buick Godolphin
Charlie Appleby
4th War Command (USA) 9/1 Joseph O'Brien J Allen/Mrs J Magnier/M Tabor/D Smith
Aidan O'Brien
5:00pm
The Ascot Stakes (Handicap)

Race Results



The Ascot Stakes (HANDICAP)
Tuesday 17 June - 5.00 pm
Distance: 2m 4f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Domination 12/1 F. M. Berry Ms Carol Cleary
Charles Byrnes
2nd Another Cocktail 20/1 Jimmy Fortune Mr Michael Kerr-Dineen
Hughie Morrison
3rd Sizzler 16/1 Jim Crowley Heseltine, Henley & Jones
Ralph Beckett
4th Sohar 16/1 George Baker G. B. Partnership
James Toller
5:35pm
The Windsor Castle Stakes (Listed)

Race Results



The Windsor Castle Stakes (LISTED RACE)
Tuesday 17 June - 5.35 pm
Distance: 5f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Hootenanny (USA) 7/2f Victor Espinoza Mr D. Smith, Mrs J. Magnier, Mr M. Tabor
Wesley A. Ward
2nd Union Rose 100/1 William Twiston-Davies Mr Adrian Evans
Ronald Harris
3rd Mubtaghaa (IRE) 7/1 Paul Hanagan Mr Hamdan Al Maktoum
William Haggas
4th Sarista (IRE) 25/1 Robert Winston Mr S. Rudolf
David Barron

Saturday 10th May 2014 : Victoria Cup Day

The Betfred Mobile Maiden Stakes
The Leo Bancroft Signature Haircare Handicap Stakes
The Buckhounds Stakes
The Bovis Homes Fillies Handicap Stakes
The Betfred Victoria Cup
The Espirito Santo Investment Bank Handicap Stakes
The Racing to School Frankel Challenge Trophy (Charity Race)

Friday 9th May 2014 : May Racenight

The Irish Stallion Farms EBF Maiden Fillies Stakes
The Handicap Stakes
The Federation of Bloodstock Agents Maiden Fillies’ Stakes
The Handicap Stakes
The Ascot Racecourse Handicap Stakes
The Handicap Stakes

Sunday 30th March 2014 : Country Fair Raceday

12:00pm
The Countryside Alliance Race for Repeal Charity Flat Race

Race Results

The Colts & Fillies Club Maiden Hurdle Race
Sunday 30 March - 2.00 pm
Distance: 2m 3f 110yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Simply A Legend 14/1 Wayne Hutchinson Mrs Peter Prowting
Alan King
2nd Shelford (IRE) 10/1 Harry Skelton Mr Carl Hodgson
Dan Skelton
3rd Gassin Golf 2/1f Jamie Moore Mr Will Roseff
Richard Lee
4th Milord (GER) 8/1 Sam Twiston-Davies Kim Bailey Racing Partnership VII
Kim Bailey
2:00pm
The Colts & Fillies Club Maiden Hurdle (Class 4)
2:30pm
The A.P. Security Novices' Steeple Chase (Class 3)
3:00pm
The A.P. Security Juvenile Handicap Hurdle Race (0-135) (Class 3)
3:35pm
The Ascot Novices' Handicap Steeple Chase (Class 2)
4:10pm
The Iron Stand Veterans' Handicap Steeple Chase (0-150) (Class 2)
4:45pm
The Ascot Conditional Jockeys' Handicap Hurdle (0-135) (Class 3)
5:15pm
The Fleming Family & Partners Open Hunters' Chase (Class 5)

Saturday 15th February 2014 : Ascot Chase Day

1:30pm
The Neptune Investment Management Novices' Hurdle Race (Class 2)
2:05pm
The RSA Trial Novices' Steeple Chase (Registered as The Reynoldstown Novices' Steeple Chase) (Class 1) (Grade 2)
2:40pm
The Weatherbys Hamilton Insurance Steeple Chase (A Limited Handicap) (Class 1) (Listed Race)
3:15pm
The Great British Drama Handicap Hurdle Race (Class 2)
3:50pm
The Betfair Ascot Chase (Class 1) (Grade 1)
4:20pm
The Ascot Sponsors’ Club ‘National Hunt’ Novices’ Hurdle Race (Class 2)
4:50pm
The Millgate Standard Open National Hunt Flat Race (Class 4)

Saturday 18th January 2014 : Clarence House Chase Raceday

12:40pm
The Ascot Badgeholders Juvenile Hurdle Race (Class 3)

Race Results





Race Result

The Ascot Badgeholders Juvenile Hurdle Race

Saturday 18 January - 12.40 pm
Distance: 2m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Astre de La Cour (FR) 2/1 Leighton Aspell The Front Runners Partnership
Robert Walford
2nd Handiwork 11/8f Sam Twiston-Davies Mr C. Johnstone
Steve Gollings
3rd Vandross (IRE) 9/1 Trevor Whelan Mr D. S. Lee
Neil King
4th Mandy's Boy (IRE) 8/1 Will Kennedy Mr Paul Mannion
Ian Williams


1:15pm
The Rosling King LLP Novices' Handicap Steeple Chase 0-125 (Class 3)

Race Results





Race Result

The Rosling King Llp Novices' Handicap Steeple Chase

Saturday 18 January - 1.15 pm
Distance: 2m 3f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Ballinvarrig (IRE) 7/2 Paddy Brennan Lady Hilda Clarke & Simon W Clarke
Tom George
2nd Benefit Cut (IRE) 10/1 Sam Twiston-Davies Howard Cooke & Terence Jenner
Renee Robeson
3rd Cloudy Bob (IRE) 16/1 Colin Bolger Men Of Stone
Pat Murphy
4th Kingcora (FR) 15/8f Liam Treadwell Mrs Julian Blackwell
Venetia Williams


1:50pm
The OLBG.com Mares' Hurdle Race (Registered as the Warfield Mares' Hurdle) (Class 1) (Grade 2)

Race Results





Race Result

The Olbg.Com Mares' Hurdle Race (Registered As The Warfield Mares' Hurdle Race) (GRADE 2)

Saturday 18 January - 1.50 pm
Distance: 3m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Highland Retreat 5/1 Noel Fehily Mr Richard Barber
Harry Fry
2nd Carole's Spirit 3/1 Leighton Aspell Mr Paul Murphy
Robert Walford
3rd Mickie 11/8f Richard Johnson Ludlow Racing Partnership
Henry Daly
4th Prima Porta 12/1 Adam Wedge D.P.Barrie & H.A.F.Parshall
Evan Williams


2:25pm
The Keltbray Holloway's Hurdle (Grade 2) (Class 1) (Limited Handicap)

Race Results





Race Result

The Keltbray Holloway's Hurdle Race (A Limited Handicap) (GRADE 2)

Saturday 18 January - 2.25 pm
Distance: 2m 3f 110yrds
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Irish Saint (FR) 6/1 Noel Fehily Mrs Johnny de la Hey
Paul Nicholls
2nd Imperial Leader (IRE) 8/1 Sam Twiston-Davies Imperial Racing Partnership No.2
Nigel Twiston-Davies
3rd Bourne 5/1 Henry Brooke Mr Matthew Taylor
Donald McCain
4th Thomas Crapper 9/2f Charlie Poste Apis.uk.com
Robin Dickin


3:00pm
The Sodexo Handicap Steeple Chase (Class 2)

Race Results





Race Result

The Sodexo Handicap Steeple Chase

Saturday 18 January - 3.00 pm
Distance: 2m 5f 110yrds
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Bury Parade (IRE) 11/2 Noel Fehily HighclereThoroughbredRacing- Bury Parade
Paul Nicholls
2nd Grandioso (IRE) 4/1f Harry Derham Andrea & Graham Wylie
Paul Nicholls
3rd Theatrical Star 9/2 Joe Tizzard Brocade Racing
Colin Tizzard
4th Renard (FR) 4/1f Liam Treadwell ROA Arkle Partnership
Venetia Williams


3:35pm
The Sodexo Clarence House Steeple Chase (Class 1) (Grade 1)

Race Results





Race Result

The Sodexo Clarence House Steeple Chase (GRADE 1)

Saturday 18 January - 3.35 pm
Distance: 2m 1f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Sire de Grugy (FR) 5/4f Jamie Moore The Preston Family & Friends Ltd
Gary Moore
2nd Hidden Cyclone (IRE) 4/1 Andrew J. McNamara Mrs A F Mee & David Mee
John Joseph Hanlon
3rd Kauto Stone (FR) 16/1 Sam Twiston-Davies Mr R. J. H. Geffen
Paul Nicholls
4th Days Hotel (IRE) 10/1 Richard Johnson Mr James Treacy
Henry de Bromhead


4:05pm
The EBF Stallions 'National Hunt' Novices' Hurdle Race (Qualifier) (Class 3)

Race Results





Race Result

The EBF Stallions 'National Hunt' Novices' Hurdle Race (QUALIFIER)

Saturday 18 January - 4.05 pm
Distance: 2m 6f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Champagne West (IRE) 11/8f Richard Johnson Mr R. S. Brookhouse
Philip Hobbs
2nd Knock House (IRE) 7/2 Dominic Elsworth Mrs T. P. Radford
Mick Channon
3rd Ceasar Milan (IRE) 7/2 Sam Twiston-Davies The Stewart & Wylie Families
Paul Nicholls
4th Call The Cops (IRE) 11/1 Andrew Tinkler Matt & Lauren Morgan
Nicky Henderson


Saturday 21st December 2013 : Christmas Meeting - Family Day

12:45pm
The Foundation Developments Novices' Handicap Hurdle (Class 4)
1:15pm
The David Johnson Memorial Shawbrook Graduation Steeple Chase (Class 2)

Pages