Racing Results

Friday 19th December 2014 : Christmas Racing Weekend

12:50pm
The Two Circles ‘National Hunt’ Maiden Hurdle (Class 3)

Race Results





Race Result


The Two Circles 'National Hunt' Maiden Hurdle Race

Friday 19 December - 12.50 pm
Distance: 2m 6f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Desilvano 3/1 Liam Treadwell International Plywood (Importers) Ltd
James Evans
2nd Bally Beaufort (IRE) 9/1 Sam Twiston-Davies Mr R. J. Rexton
Nigel Twiston-Davies
3rd Buckhorn Timothy 7/2 Brendan Powell The Buckhorn Racing Team
Colin Tizzard
4th Champagne Present (IRE) 5/4f A. P. McCoy Mrs Gay Smith
Jonjo O'Neill


1:20pm
The Champagne Bollinger Novices’ Limited Handicap Steeple Chase (Class 3) (0-135)

Race Results





Race Result


The Champagne Bollinger Novices' Limited Handicap Steeple Chase

Friday 19 December - 1.20 pm
Distance: 2m 1f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Dance Floor King (IRE) 10/3 Daryl Jacob Mr Nick Elliott
Nick Mitchell
2nd Garrahalish (IRE) 5/2f Charlie Poste Just 4 Fun
Robin Dickin
3rd Cold March (FR) 7/1 Aidan Coleman Mr A. Brooks
Venetia Williams
4th Fond Memory (IRE) 7/2 Sam Twiston-Davies The Stirling Partnership
Nigel Twiston-Davies


1:55pm
The Sky Bet Supreme Trial Novices’ Hurdle (Registered as The Kennel Gate Novices’ Hurdle) (Class 1) (Grade 2)

Race Results





Race Result

The Sky Bet Supreme Trial Novices' Hurdle Race (#10k Field Size Bonus Race) (Registered As The Kennel Gate Novices' Hurdle Race) (GRADE 2)

Friday 19 December - 1.55 pm
Distance: 2m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st L'Ami Serge (IRE) 1/1f Barry Geraghty Mr Simon Munir & Mr Isaac Souede
Nicky Henderson
2nd Killultagh Vic (IRE) 5/2 R. Walsh Rose Boyd/B.Anderson/Mrs M.Armstrong
W. P. Mullins


2:30pm
The Mitie Novices’ Steeple Chase (Registered as the Noel Novices’ Steeple Chase) (Class 1) (Grade 2)

Race Results





Race Result


The Mitie Novices' Steeple Chase (#10k Field Size Bonus Race) (Registered As The Noel Novices' Steeple Chase) (GRADE 2)

Friday 19 December - 2.30 pm
Distance: 2m 3f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Ptit Zig (FR) 6/4 Sam Twiston-Davies Chris Giles,Barry Fulton & Richard Webb
Paul Nicholls
2nd Josses Hill (IRE) 10/11f Barry Geraghty Mr A. D. Spence
Nicky Henderson
3rd Dunraven Storm (IRE) 6/1 Tom O'Brien Mrs Karola Vann
Philip Hobbs
4th Traffic Fluide (FR) 33/1 Joshua Moore Galloping On The South Downs Partnership
Gary Moore


3:05pm
The Mitie Handicap Hurdle (Class 3)
3:40pm
The Ascot Underwriting Championship Standard Open National Hunt Flat Race (Class 1) (Listed Race)

Saturday 22nd November 2014 : Country Living Christmas Fair & Racing Weekend

12:25pm
The Mitie Events & Leisure Novices’ Hurdle Race (Class 2)

Race Results





Race Result

The Mitie Events & Leisure Novices' Hurdle Race (#5K FIELD SIZE BONUS RACE)

Saturday 22 November - 12.25 pm
Distance: 2m 6f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Fletchers Flyer (IRE) 11/10f R. Walsh Masterson Holdings Limited
Harry Fry
2nd Parish Business (IRE) 7/2 Aidan Coleman Mr N. Mustoe
Emma Lavelle
3rd Hunt Ball (IRE) 8/1 Andrew Tinkler Atlantic Equine
Nicky Henderson
4th Pleasant Company (IRE) 9/1 Jamie Moore Mr Malcolm C. Denmark
David Pipe


1:00pm
The BAM Construct UK Novices’ Limited Handicap Steeple Chase (0-135) (Class 3)

Race Results





Race Result

The Bam Construct Uk Novices' Limited Handicap Steeple Chase (#5K FIELD SIZE BONUS RACE)

Saturday 22 November - 1.00 pm
Distance: 3m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Big Hands Harry 15/8f Nico de Boinville Mr A. D. Spence
Nicky Henderson
2nd Polisky (FR) 10/1 Nick Scholfield Mrs Johnny de la Hey
Paul Nicholls
3rd Astigos (FR) 7/1 Aidan Coleman Mr A. Brooks
Venetia Williams
4th Minella On Line (IRE) 3/1 Tom O'Brien AHB Racing Partnership
Rebecca Curtis


1:30pm
The Trisoft Mares’ Handicap Hurdle (0-125) (Class 3)

Race Results





Race Result

The Bam Construct Uk Novices' Limited Handicap Steeple Chase (#5K FIELD SIZE BONUS RACE)

Saturday 22 November - 1.00 pm
Distance: 3m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Big Hands Harry 15/8f Nico de Boinville Mr A. D. Spence
Nicky Henderson
2nd Polisky (FR) 10/1 Nick Scholfield Mrs Johnny de la Hey
Paul Nicholls
3rd Astigos (FR) 7/1 Aidan Coleman Mr A. Brooks
Venetia Williams
4th Minella On Line (IRE) 3/1 Tom O'Brien AHB Racing Partnership
Rebecca Curtis


2:05pm
The Amlin 1965 Steeple Chase (Class 1) (Grade 2)

Race Results





Race Result

The Amlin 1965 Steeple Chase (#25k Field Size Bonus Race) (GRADE 2)

Saturday 22 November - 2.05 pm
Distance: 2m 3f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Al Ferof (FR) 5/2f R. Walsh Mr J. Hales
Paul Nicholls
2nd Somersby (IRE) 9/1 Andrew Thornton Mrs T. P. Radford
Mick Channon
3rd Wishfull Thinking 9/2 Tom O'Brien Mrs Diana L. Whateley
Philip Hobbs
4th Rajdhani Express 9/2 Mr S. Waley-Cohen Mr Robert Waley-Cohen
Nicky Henderson


2:40pm
The Coral Hurdle (Registered as the Ascot Hurdle) (Class 1) (Grade 2)

Race Results





Race Result

The Coral Hurdle Race (#10k Field Size Bonus Race) (Registered As The Ascot Hurdle Race) (GRADE 2)

Saturday 22 November - 2.40 pm
Distance: 2m 3f 110yrds
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Faugheen (IRE) 1/4f R. Walsh Mrs S. Ricci
W. P. Mullins
2nd Blue Fashion (IRE) 6/1 David Bass Mr and Mrs J. D. Cotton
Nicky Henderson
3rd Lac Fontana (FR) 8/1 Nick Scholfield Potensis Limited
Paul Nicholls
4th Hint of Mint 25/1 Paddy Brennan Sandie & David Newton
Nick Williams


3:15pm
The Country Living Handicap Steeple Chase (Class 2)

Race Results





Race Result

The Country Living Handicap Steeple Chase

Saturday 22 November - 3.15 pm
Distance: 2m 1f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Croco Bay (IRE) 8/1 Kielan Woods Lady Jane Grosvenor
Ben Case
2nd Lancetto (FR) 10/1 Adam Wedge Mr R. J. Gambarini
Evan Williams
3rd Christopher Wren (USA) 14/1 Nick Scholfield Mr John P. McManus
Nick Gifford
4th Oscar Hill (IRE) 8/1 Alain Cawley Mr K. W. Bradley
David Bridgwater


3:50pm
The Brooke Standard Open National Hunt Flat Race (Class 5)

Race Results





Race Result

The Brooke Standard Open National Hunt Flat Race

Saturday 22 November - 3.50 pm
Distance: 2m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Sugar Baron (IRE) 7/1 Nico de Boinville Mr Anthony Speelman
Nicky Henderson
2nd Gold Present (IRE) 11/1 David Bass Mr and Mrs J. D. Cotton
Nicky Henderson
3rd Preseli Rock (IRE) 9/4 R. Walsh The Bruton Street Partnership
Rebecca Curtis
4th Bears Rails 33/1 Paul O'Brien Mr P. M. Warren
Colin Tizzard


Friday 21st November 2014 : Country Living Christmas Fair & Racing Weekend

1:00pm
The Geotech Soil Stabilisation ‘National Hunt’ Maiden Hurdle Race (Class 3)

Race Results





Race Result

The Geotech Soil Stabilisation 'National Hunt' Maiden Hurdle Race

Friday 21 November - 1.00 pm
Distance: 2m 3f 110yrds
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Arpege d'Alene (FR) 12/1 Noel Fehily Potensis Limited
Paul Nicholls
2nd Its A Sting (IRE) 6/1 Leighton Aspell Mr Mark Burton
Oliver Sherwood
3rd Alisier d'Irlande (FR) 7/4f Richard Johnson Mr R. S. Brookhouse
Philip Hobbs
4th Saint Charles (FR) 11/4 Barry Geraghty Mr John P. McManus
Nicky Henderson


1:30pm
The Sodexo Beginners’ Steeple Chase (Class 3)

Race Results





Race Result

The Sodexo Beginners' Steeple Chase (#5K FIELD SIZE BONUS RACE)

Friday 21 November - 1.30 pm
Distance: 2m 3f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Puffin Billy (IRE) 5/2 Leighton Aspell Tim Syder
Oliver Sherwood
2nd Killala Quay 9/4f Noel Fehily Mr Richard & Mrs Susan Perkins
Charlie Longsdon
3rd Irish Cavalier (IRE) 12/1 Tom Scudamore Mr A. McIver
Rebecca Curtis
4th Boondooma (IRE) 15/2 Will Kennedy P Jenkins & C E Stedman
Dr Richard Newland


2:05pm
The Felix Rosenstiel’s Widow & Son Introductory Hurdle (Class 3)

Race Results





Race Result

The Felix Rosenstiel's Widow & Son Introductory Hurdle Race (#5K FIELD SIZE BONUS RACE)

Friday 21 November - 2.05 pm
Distance: 2m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Jolly's Cracked It (FR) 5/4 Nick Scholfield GDM Partnership
Harry Fry
2nd Jebril (FR) 25/1 Tom Cannon Mr David Henery
Chris Gordon
3rd Clondaw Banker (IRE) 1/1f Barry Geraghty Mr A. D. Spence
Nicky Henderson
4th Wilberdragon 8/1 Noel Fehily R. Jenner & J. Green
Charlie Longsdon


2:40pm
The Winkworth Handicap Steeple Chase (0-140) (Class 3)

Race Results





Race Result

The Winkworth Handicap Steeple Chase

Friday 21 November - 2.40 pm
Distance: 2m 3f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Niceonefrankie 9/4f Aidan Coleman Old Carthusian Racing Society
Venetia Williams
2nd King Edmund 7/1 Tom Cannon Mr Anthony Ward-Thomas
Chris Gordon
3rd Drumshambo (USA) 8/1 Callum Whillans The Grouse Partnership
Venetia Williams
4th Al Alfa 10/3 Richard Johnson Mr James Drummond
Philip Hobbs


3:15pm
The Brown Advisory Handicap Steeple Chase (0-135) (Class 3)

Race Results





Race Result

The Brown Advisory Handicap Steeple Chase

Friday 21 November - 3.15 pm
Distance: 3m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Grandads Horse 10/1 Noel Fehily Whites of Coventry Limited
Charlie Longsdon
2nd Tullamore Dew (IRE) 9/1 Tom Cannon Give Every Man His Due
Nick Gifford
3rd Howard's Legacy (IRE) 8/1 Aidan Coleman Mr Alan Parker
Venetia Williams
4th Ardkilly Witness (IRE) 9/2 Will Kennedy C E Stedman & Dr R D P Newland
Dr Richard Newland


3:50pm
The Canaccord Genuity Handicap Hurdle (0-145) (Class 2)

Race Results





Race Result

The Canaccord Genuity Handicap Hurdle Race

Friday 21 November - 3.50 pm
Distance: 2m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Leviathan 9/2 Aidan Coleman Mr Harry Ansell
Venetia Williams
2nd Sweet Deal (IRE) 13/8f Barry Geraghty Mrs Susan Roy
Nicky Henderson
3rd Flute Bowl 12/1 Joshua Moore Mr C. E. Stedman
Gary Moore
4th Starluck (IRE) 6/1 Tom Cannon Mr A. T. A. Wates
David Arbuthnot


Saturday 1st November 2014 : United House Group Raceday And Fireworks Spectacular

12:40pm
The Gardiner & Theobald Novices’ Handicap Hurdle (Class 4)

Race Results





Race Result

The Gardiner & Theobald Novices' Handicap Hurdle Race

Saturday 1 November - 12.40 pm
Distance: 2m 3f 110yrds
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Tara Road 11/2f Barry Geraghty Mr Nigel Morris
Rebecca Curtis
2nd Lightentertainment (IRE) 6/1 Tom Cannon The Not Over Big Partnership
Chris Gordon
3rd Coup de Grace (IRE) 8/1 Brendan Powell Mr Hugh J. F. Lang
Pat Phelan
4th Cusheen Bridge (IRE) 10/1 Adam Pogson Wordingham Plant Hire
Charles Pogson


1:15pm
The Ascot Racecourse Novices’ Hurdle Race (Class 3)

Race Results





Race Result

The Ascot Racecourse Novices' Hurdle Race (#5K FIELD SIZE BONUS RACE)

Saturday 1 November - 1.15 pm
Distance: 2m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Jolly's Cracked It (FR) 11/4 Nick Scholfield GDM Partnership
Harry Fry
2nd Clondaw Banker (IRE) 7/4f Barry Geraghty Mr A. D. Spence
Nicky Henderson
3rd Light Well (IRE) 25/1 Harry Haynes B. Siddle & B. D. Haynes
Gary Moore
4th Our Kaempfer (IRE) 15/8 Aidan Coleman Swanee River Partnership
Charlie Longsdon


1:50pm
The Ascot Underwriting Novices’ Limited Handicap Steeple Chase (Class 3)

Race Results





Race Result

The Ascot Underwriting Novices' Limited Handicap Steeple Chase

Saturday 1 November - 1.45 pm
Distance: 2m 3f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st The Clock Leary (IRE) 12/1 Aidan Coleman Brooks,Vando,Pummell,Martin & Armstrong
Venetia Williams
2nd Cocktails At Dawn 5/2f Barry Geraghty R J H Geffen & Sir John Ritblat
Nicky Henderson
3rd Garrahalish (IRE) 6/1 Charlie Poste Just 4 Fun
Robin Dickin
4th Strollawaynow (IRE) 20/1 Tom Cannon Mr A. T. A. Wates
David Arbuthnot


2:25pm
The Byrne Group Handicap Steeple Chase (Class 1) (Listed Race)

Race Results





Race Result

The Byrne Group Handicap Steeple Chase (LISTED RACE)

Saturday 1 November - 2.20 pm
Distance: 2m 1f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Ulck du Lin (FR) 9/2f Sean Bowen Mrs Johnny de la Hey
Paul Nicholls
2nd Claret Cloak (IRE) 13/2 Leighton Aspell Hawksmoor Partnership
Emma Lavelle
3rd Christopher Wren (USA) 25/1 Tom Cannon Mr John P. McManus
Nick Gifford
4th Bellenos (FR) 9/2f Harry Skelton Mr and Mrs J. D. Cotton
Dan Skelton


3:00pm
The William Hill Handicap Hurdle (Class 1) (Listed Race)

Race Results





Race Result

The William Hill Handicap Hurdle Race (LISTED RACE)

Saturday 1 November - 3.00 pm
Distance: 2m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Sign of A Victory (IRE) 15/8f Barry Geraghty Matt & Lauren Morgan
Nicky Henderson
2nd Dawalan (FR) 16/1 David Bass Mr Simon Munir & Mr Isaac Souede
Nicky Henderson
3rd Baradari (IRE) 14/1 Aidan Coleman Mr A. Brooks
Venetia Williams
4th Ted Spread 8/1 Paddy Brennan False Nose 'n Glasses Partnership
Suzy Smith


3:35pm
The United House Gold Cup Steeple Chase (Class 1) (Grade 3)

Race Results





Race Result

The United House Gold Cup Handicap Steeple Chase (GRADE 3)

Saturday 1 November - 3.35 pm
Distance: 3m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st What A Warrior (IRE) 7/1 Harry Skelton Mr & Mrs Gordon Pink
Dan Skelton
2nd Black Thunder (FR) 8/1 Nick Scholfield Donlon, MacDonald, Fulton & Webb
Paul Nicholls
3rd Merry King (IRE) 9/1 Richie McLernon Mr F. Gillespie
Jonjo O'Neill
4th Pass The Hat 14/1 D. J. Casey Marcus Beresford/Athene Keatinge
A. L. T. Moore


4:05pm
The United House Standard Open National Hunt Flat Race (Class 4)

Race Results





Race Result

The United House Standard Open National Hunt Flat Race

Saturday 1 November - 4.05 pm
Distance: 2m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Wilberdragon 16/1 Charlie Deutsch R. Jenner & J. Green
Charlie Longsdon
2nd Desilvano 33/1 Liam Treadwell International Plywood (Importers) Ltd
James Evans
3rd Chapel Hall (IRE) 11/10f Barry Geraghty Mr Robert Kirkland
Nicky Henderson
4th Kincora Fort (IRE) 20/1 James Banks EPDS Racing Partnership 8
Noel Williams


Saturday 18th October 2014 : QIPCO British Champions Day

1:45pm
The QIPCO British Champions Long Distance Cup (Class 1) (Group 2)

Race Results





Race Result

The Qipco British Champions Long Distance Cup (GROUP 2)

Saturday 18 October - 1.45 pm
Distance: 2m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Forgotten Rules (IRE) 3/1 Pat Smullen Moyglare Stud Farms Ltd
D. K. Weld
2nd Biographer 25/1 George Baker Mr B. E. Nielsen
David Lanigan
3rd Pallasator 8/1 Andrea Atzeni Qatar Racing Limited
Sir Mark Prescott Bt
4th Whiplash Willie 10/1 David Probert J C & S R Hitchins
Andrew Balding


2:20pm
The QIPCO British Champions Sprint Stakes (Class 1) (Group 2)

Race Results





Race Result

The Qipco British Champions Sprint Stakes (GROUP 2)

Saturday 18 October - 2.20 pm
Distance: 6f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Gordon Lord Byron (IRE) 5/1f W. M. Lordan Dr Cyrus Poonawalla/Morgan J Cahalan
T. Hogan
2nd Tropics (USA) 14/1 Robert Winston Mr Dean Ivory
Dean Ivory
3rd Jack Dexter 11/2 Graham Lee Johnnie Delta Racing
Jim Goldie
4th Maarek 7/1 Jamie Spencer Lisbunny Syndicate
Miss Evanna McCutcheon


2:55pm
The QIPCO British Champions Fillies' and Mares' Stakes (Class 1) (Group 1)

Race Results





Race Result

The Qipco British Champions Fillies & Mares Stakes (GROUP 1)

Saturday 18 October - 2.55 pm
Distance: 1m 4f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Madame Chiang 12/1 Jim Crowley Miss K. Rausing
David Simcock
2nd Silk Sari 9/2 Andrea Atzeni Michael Watt, IJF, Racing Welfare
Luca Cumani
3rd Chicquita (IRE) 7/1 Joseph O'Brien Mr D. Smith, Mrs J. Magnier, Mr M. Tabor
Aidan O'Brien
4th Pollyana (IRE) 16/1 William Buick Mrs Emma Kennedy
J. E. Hammond


3:30pm
The Queen Elizabeth II Stakes sponsored by QIPCO (British Champions Mile) (Class 1) (Group 1)

Race Results





Race Result

The Queen Elizabeth II Stakes Sponsored By Qipco (British Champions Mile) (GROUP 1)

Saturday 18 October - 3.30 pm
Distance: 1m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Charm Spirit (IRE) 5/1 Olivier Peslier H.H. Sheikh Abdulla bin Khalifa Al Thani
F. Head
2nd Night of Thunder (IRE) 2/1f Richard Hughes Mr Saeed Manana
Richard Hannon
3rd Toormore (IRE) 25/1 Kieren Fallon Middleham Park Racing IX & James Pak
Richard Hannon
4th Tullius (IRE) 9/1 Jimmy Fortune Kennet Valley Thoroughbreds VI
Andrew Balding


4:05pm
The QIPCO Champion Stakes (British Champions Middle Distance) (Class 1) (Group 1)

Race Results





Race Result

The Qipco Champion Stakes (British Champions Middle Distance) (GROUP 1)

Saturday 18 October - 4.05 pm
Distance: 1m 2f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Noble Mission 7/1 James Doyle Mr K. Abdullah
Lady Cecil
2nd Al Kazeem 16/1 George Baker Mr D. J. Deer
Roger Charlton
3rd Free Eagle (IRE) 5/2 Pat Smullen Moyglare Stud Farms Ltd
D. K. Weld
4th Western Hymn 14/1 William Buick RJH Geffen and Rachel Hood
John Gosden


4:45pm
The Balmoral Handicap (Sponsored by QIPCO) (Class 2)

Saturday 4th October 2014 : 8th Ascot CAMRA Beer Festival

2:05pm
The Albert Bartlett Stakes (Registered as The Rous Stakes) (Class 1)(Listed)

Race Results

The Albert Bartlett Stakes (Registered As The Rous Stakes) (LISTED RACE)

Saturday 4 October - 2.05 pm
Distance: 5f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Justice Day (IRE) 9/2 John Egan Mr Robert Ng
David Elsworth
2nd Kickboxer (IRE) 10/1 Sam Hitchcott Living Legend Racing Partnership 1
Mick Channon
3rd Milly's Gift 10/1 Ryan Tate Ken Lock Racing
Clive Cox
4th Online Alexander (IRE) 6/1 Franny Norton Mr Noel O'Callaghan
Kevin Ryan
2:40pm
The BMW Cumberland Lodge Stakes (Class 1) (Group 3)

Race Results

The Bmw Cumberland Lodge Stakes (GROUP 3)

Saturday 4 October - 2.40 pm
Distance: 1m 4f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Pether's Moon (IRE) 9/4 Pat Dobbs Mr John Manley
Richard Hannon
2nd Parish Hall (IRE) 8/1 Kevin Manning Mrs J. S. Bolger
J. S. Bolger
3rd Encke (USA) 6/5f Paul Hanagan Godolphin
Charlie Appleby
4th Don't Stare 10/1 Andrea Atzeni Mr Guy A. A. C. Gredley
James Fanshawe
3:15pm
The John Guest Bengough Stakes (Class 1) (Group 3)

Race Results

The John Guest Bengough Stakes (GROUP 3)

Saturday 4 October - 3.15 pm
Distance: 6f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Lightning Moon (IRE) 13/2 George Baker Mr M. Betamar
Ed Walker
2nd Danzeno 8/1 Andrew Mullen Mr A. M. Wragg
Michael Appleby
3rd Louis The Pious 7/1 Daniel Tudhope Mr F. Gillespie
David O'Meara
4th Tropics (USA) 5/1f Robert Winston Mr Dean Ivory
Dean Ivory
3:50pm
The Totepool Challenge Cup (Class 2 Heritage Handicap)

Race Results

The Totepool Challenge Cup (HERITAGE HANDICAP)

Saturday 4 October - 3.50 pm
Distance: 7f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Intransigent 16/1 Oisin Murphy Kingsclere Racing Club
Andrew Balding
2nd Empire Storm (GER) 40/1 Mikey Ennis The Attwater Partnership
Michael Attwater
3rd Heaven's Guest (IRE) 7/1 George Chaloner Mr J. K. Shannon & Mr M. A. Scaife
Richard Fahey
4th Sirius Prospect (USA) 10/1 Robert Winston Miss N. Yarrow
Dean Ivory
4:25pm
The Totepool EBF Stallions October Stakes (Class 1) (Listed)

Race Results

The Totepool EBF Stallions October Stakes (LISTED RACE)

Saturday 4 October - 4.25 pm
Distance: 7f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Al Thakhira 5/2f Martin Harley Al Shaqab Racing
Marco Botti
2nd Meeting Waters 14/1 Robert Winston Mr Liam Sheridan
William Haggas
3rd Interception (IRE) 10/1 George Baker Mr B. E. Nielsen
David Lanigan
4th Dutch Rose (IRE) 14/1 Daniel Tudhope Favourites Racing XXIV
David O'Meara
5:00pm
The Les Ambassadeurs Casino Handicap Stakes (Class 3) (81-95)

Race Results

The Les Ambassadeurs Casino Handicap Stakes

Saturday 4 October - 5.00 pm
Distance: 5f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Dungannon 7/2 Oisin Murphy Dr E. Harris
Andrew Balding
2nd Khubala (IRE) 16/1 Paul Hanagan Seventh Lap Racing
Hugo Palmer
3rd Mission Approved 11/4f Andrea Atzeni Al Shaqab Racing
Luca Cumani
4th Taajub (IRE) 12/1 Shane Kelly Mr Peter Crate
Peter Crate

Friday 3rd October 2014 : 8th Ascot CAMRA Beer Festival

2:00pm
The Veolia Handicap Stakes (Class 4) (71-85)

Race Results

The Veolia Handicap Stakes
Friday 3 October - 2.00 pm
Distance: 7f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Charter (IRE) 9/2f Jim Crowley J Searchfield, D Hassan
Michael Wigham
2nd Lulu The Zulu (IRE) 8/1 Andrew Mullen The Ab Kettlebys
Michael Appleby
3rd Equity Risk (USA) 14/1 Jamie Spencer Clipper Logistics
Kevin Ryan
4th Scottish Glen 8/1 David Probert The Foxford House Partnership
Patrick Chamings
2:30pm
The Redcentric EBF Stallions Classified Stakes (Class 3) (0-90)

Race Results

The Redcentric EBF Stallions Classified Stakes

Friday 3 October - 2.30 pm
Distance: 1m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Excellent Guest 33/1 Tom Queally John Guest Racing
George Margarson
2nd Consign 8/1 Ryan Moore Miss Yvonne Jacques
Jeremy Noseda
3rd Pupil (IRE) 5/1 Richard Hughes Mr Andrew Tinkler
Richard Hannon
4th Secret Art (IRE) 6/1 Martin Harley Circuit Racing
William Knight
3:05pm
The Faithdean Handicap Stakes (Class 2) (86-105)

Race Results

The Faithdean Handicap Stakes (BOBIS RACE)

Friday 3 October - 3.05 pm
Distance: 6f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Telmeyd 13/8f Ryan Moore Sheikh Ahmed Al Maktoum
William Haggas
2nd Red Pike (IRE) 9/1 Paul Mulrennan Sir A Ferguson, P Deal & G Lowe
Bryan Smart
3rd Mr Win (IRE) 13/2 Ted Durcan Mr Des Thurlby
Chris Wall
4th Golden Steps (FR) 9/2 Martin Harley Mr M. A. A. Al-Mannai
Marco Botti
3:40pm
The LondonMetric Noel Murless Stakes (Class 1) (Listed Race)

Race Results

The Londonmetric Noel Murless Stakes (LISTED RACE)

Friday 3 October - 3.40 pm
Distance: 1m 6f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Big Orange 10/3 Tom Queally W. J. and T. C. O. Gredley
Michael Bell
2nd Marzocco (USA) 7/4f William Buick H. R. H. Princess Haya of Jordan
John Gosden
3rd Mizzou (IRE) 15/8 Andrea Atzeni Mr Jon S. Kelly
Luca Cumani
4th Odeon 7/1 Graham Lee Mr Alex Owen
James Given
4:15pm
The Troy Asset Management Handicap Stakes (Class 3) (81-95)

Race Results

The Troy Asset Management Handicap Stakes (BOBIS RACE)
Friday 3 October - 4.15 pm
Distance: 7f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Outback Traveller (IRE) 9/2f Ryan Moore Mr Saeed Suhail
Jeremy Noseda
2nd Sir Robert Cheval 5/1 Martin Harley Heart of the South Racing
Marco Botti
3rd Muir Lodge 16/1 Pat Cosgrave Pittam, Mather & Baker
George Baker
4th Comino (IRE) 20/1 Shane Gray Exors of the late Mr D. W. Barker
Kevin Ryan
4:50pm
The Ascot Gordon Carter Stakes (Class 3 Handicap) (76-95)

Race Results

The Ascot Gordon Carter Stakes (HANDICAP)

Friday 3 October - 4.50 pm
Distance: 2m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Quest For More (IRE) 7/2 George Baker H.R.H. Sultan Ahmad Shah
Roger Charlton
2nd Fire Fighter (IRE) 3/1f Ryan Moore Masterson Holdings Limited
Alan King
3rd Le Maitre Chat (USA) 4/1 Jim Crowley Mr Michael H. Watt
Clive Cox
4th Buckland (IRE) 6/1 Martin Lane Mr P. S. McNally
Charlie Fellowes

Saturday 6th September 2014 : Festival of Food & Wine Raceday

1:55pm
The Fly London Southend Airport Handicap Stakes (Class 2)

Race Results





Race Result

The Fly London Southend Airport Handicap Stakes (A Qualifier For The Balmoral Handicap (Sponsored By Qipco) ON QIPCO BRITISH CHAMPIONS DAY)

Saturday 6 September - 1.55 pm
Distance: 7f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Safety Check (IRE) 8/1 Cam Hardie Godolphin
Charlie Appleby
2nd Redvers (IRE) 7/1 Ted Durcan M. J. C. Hawkes and E. J. C. Hawkes
Ed Vaughan
3rd Cornrow 4/1f William Buick H. R. H. Princess Haya of Jordan
John Gosden
4th Fort Bastion (IRE) 20/1 James Sullivan Sprint Thoroughbred Racing
Ruth Carr


2:25pm
The McGee Group EBF Stallions Maiden Stakes (Class 4)

Race Results





Race Result

The McGee Group EBF Stallions Maiden Stakes (BOBIS RACE)

Saturday 6 September - 2.25 pm
Distance: 7f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Mutasayyid 9/2 Frankie Dettori Mr Hamdan Al Maktoum
Richard Hannon
2nd Akeed Champion 12/1 James Doyle Mr Jaber Abdullah
Michael Bell
3rd Intilaaq (USA) 8/1 Paul Hanagan Mr Hamdan Al Maktoum
Roger Varian
4th Muqtaser (USA) 25/1 Jack Mitchell Mr Hamdan Al Maktoum
Roger Varian


3:00pm
The Activia Hyperion Fillies’ Conditions Stakes (Class 2)

Race Results





Race Result

The Activia Hyperion Fillies' Conditions Stakes (10k Field Size Bonus Race) (BOBIS RACE)

Saturday 6 September - 3.00 pm
Distance: 1m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Good Place (USA) 10/11f Ryan Moore Godolphin
Saeed bin Suroor
2nd Montalcino (IRE) 6/1 Jimmy Fortune Mrs Emma Capon & Mrs B V Sangster
Brian Meehan
3rd Shagah (IRE) 10/3 Frankie Dettori Al Shaqab Racing
Richard Hannon
4th Russian Punch 5/1 Graham Lee Lovely Bubbly Racing
James Given


3:30pm
The Winning Post Bookmakers Bristol Handicap Stakes (Class 2) (Heritage Handicap)

Race Results





Race Result

The Winning Post Bookmakers Bristol Handicap Stakes (Heritage Handicap) (BOBIS RACE)

Saturday 6 September - 3.30 pm
Distance: 1m 4f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Battersea 8/1f Graham Lee H.R.H. Sultan Ahmad Shah
Roger Varian
2nd Gwafa (IRE) 8/1f Colm O'Donoghue Saleh Al Homaizi & Imad Al Sagar
Marco Botti
3rd Agent Murphy 12/1 Jimmy Fortune Mr W. A. Harrison-Allan
Brian Meehan
4th Astronereus (IRE) 8/1f Pat Dobbs John Connolly & Odile Griffith
Amanda Perrett


4:05pm
The Wondering Wine Company Nursery Handicap Stakes (Class 2)

Race Results





Race Result

The Wondering Wine Company Nursery Handicap Stakes (10k Field Size Bonus Race) (BOBIS RACE)

Saturday 6 September - 4.05 pm
Distance: 5f
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Squats (IRE) 9/4f Ryan Moore Sheikh Rashid Dalmook Al Maktoum
William Haggas
2nd Profitable (IRE) 3/1 William Buick Mr A. D. Spence
Clive Cox
3rd Union Rose 14/1 William Twiston-Davies Mr Adrian Evans
Ronald Harris
4th Sunset Sail (IRE) 8/1 Pat Dobbs Mr H. Robin Heffer
Richard Hannon


4:40pm
The Ritz Club Fillies’ Handicap Stakes (76-95) (Class 3)

Race Results





Race Result

The Ritz Club Fillies' Handicap Stakes

Saturday 6 September - 4.40 pm
Distance: 1m
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Bold Lass (IRE) 7/2f William Buick Mr B. E. Nielsen
David Lanigan
2nd Joys of Spring (IRE) 6/1 Ryan Moore Sheikh Mohammed Obaid Al Maktoum
Luca Cumani
3rd Who's That Chick (IRE) 16/1 Ryan Tate Piper, Churchill, Hirschfeld
Ralph Smith
4th Auction (IRE) 8/1 Cam Hardie Highclere Thoroughbred Racing - Coventry
Ed Dunlop


Pages